Savunma Sanayii Uzmanlığı yönetmeliğinde yapılan değişiklikler

Savunma Sanayii Uzmanlığı Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı.Yapılan değişikliklerin tamamını eski ve yeni hükümlerini haberimizde bulabilirsiniz.

23654
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

(KPDS) Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının ismi (YDS) Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olarak değiştirildi. KPDS sınavı artık olmadığından ve bunun ismi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından artık YDS olarak belirtildiğinden yönetmelikte geçen sınavlar artık YDS olacak. Sınav komisyonu üyesi sayısı üçten beşe çıkarıldı. Adaylara sınav çağrısı ve sonuçları Müsteşarlık internet sitesinden ve e-posta ile yapılacak, adrese posta ile gönderilmeyecek.

Yeterlik sınavı ve değerlendirmesi bölümünde yapılan değişiklik ile daha önce yazılı olarak yapılan sınav sözlü de olacak. Ayrıca daha önce sadece belirli konulardan olan sınav artık Müsteşarlığın bir ay önce açıklayacağı konulardan olacak.

Uzmanlığa atamada uzman yardımcıları daha önce Müşteşarlık çalışma konuları ile ilgili hazırladıkları tezin kabul edilmesi gerekecekti. Yeni düzenleme ile Müsteşarlığın çalışma konuları ile ilgili hazırladığı uzmanlık tezinin kabul edilmesi kaydıyla yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Yeterlik sınavında başarılı olanların uzman kadrolarına atanabilmeleri, yeterlik sınav tarihinde geçerli olan veya yeterlik sınavından itibaren en geç iki yıl içinde alınmış bulunan YDS’den asgari (C) düzeyinde puana veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olma şartına bağlıdır denildi.

Ayrıca giriş sınavı duyurusu bölümünde yapılan değişiklik şu şekildedir: Yeni Hüküm; giriş sınavına katılma şartları, atama yapılacak kadro sayısı ve sınıfı, öğrenim dalları ve kontenjanları, KPSS puan türleri ve taban puanları, yabancı dil puanı, puan sıralamasına göre çağrılacak aday sayısı ile son başvuru tarihi, başvuru yeri, başvuru şekli ve başvuruda istenecek belge ve beyanlar, gerek görülmesi halinde öğrenim dalları ve kontenjanları, sınavın yapılış şekli, yeri, zamanı, içeriği sınav tarihinden en az otuz gün önce Resmî Gazete’de ve Türkiye genelinde yayınlanan tirajı en yüksek ilk beş gazetenin en az birinde yayımlanır ve ayrıca Müsteşarlığın internet sitesinde duyurulur.

Eski hüküm: Giriş sınavına katılma şartları, atama yapılacak kadro sayısı ve sınıfı, öğrenim dalları ve kontenjanları, KPSS puan türleri ve taban puanları, yabancı dil puanı, puan sıralamasına göre çağrılacak aday sayısı ile son başvuru tarihi, başvuru yeri, başvuru şekli ve başvuruda istenecek belge ve beyanlar, gerek görülmesi halinde öğrenim dalları ve kontenjanları, sınavın yapılış şekli, yeri, zamanı, içeriği sınav tarihinden en az otuz gün önce Resmî Gazete’de ve ayrıca Müsteşarlık ile Devlet Personel Başkanlığının (DPB) internet sitesinde duyurulur.

Tez konusunun belirlenmesi bölümünde yapılan değişiklik şu şekildedir: Eskü hüküm; Adaylıkta geçen süre dahil, iki fiili hizmet yılını (aylıksız izin, toplamda üç ayı aşan hastalık ve refakat izni hariç olmak üzere) tamamlayan uzman yardımcısı, tez listesinde yer alan konular arasından üç tez konusunu tercih sırasına göre belirler, uzmanlık tez konusunu ve uzmanlıkta en az beş senesini dolduran uzmanlar arasından bir tez danışmanını belirleyerek birim amirine bildirir. Uzmanlık tez konusunun ve tez danışmanlarının, birim amirleri ve bağlı oldukları müsteşar yardımcısı tarafından uygun görülmeleri esastır. Uygun görülen tez konusu ve tez danışmanı birim amiri tarafından PEDB’ye bildirilirken artık yeni hüküm ile şu şekilde.

Yeni hüküm: Adaylıkta geçen süre dâhil, iki fiili hizmet yılını (aylıksız izin, toplamda üç ayı aşan hastalık ve refakat izni hariç olmak üzere) tamamlayan uzman yardımcısı, tez listesinde yer alan konular arasından üç tez konusunu tercih sırasına göre belirler, uzmanlık tez konularını ve savunma sanayii uzmanları arasından veya hazırlanacak tez konusunda uzman bir tez danışmanını belirleyerek birim amirine bildirir. Uzmanlık tez konusunun ve tez danışmanlarının, birim amirleri ve bağlı oldukları müsteşar yardımcısı tarafından uygun görülmeleri esastır. Uygun görülen tez konusu ve tez danışmanı birim amiri tarafından PEDB’ye bildirilecek.

Yeterlilik sınavı kurulu bölümünde yapılan değişiklik şu şekilde: Eski hüküm; Kurul, müsteşar veya müsteşarın görevlendireceği müsteşar yardımcısı başkanlığında yedi asil ve en az üç yedek üyeden oluşur. Personel ve Eğitim Daire Başkanı ile yeterlik sınavına girecek olan uzman yardımcısının birim amiri kurulun doğal (asil) üyesi olup, diğer üyeler müsteşar tarafından birim amirleri ve uzmanlar ile gerektiğinde yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri arasından seçilir. Birim amiri aynı zamanda kurulun üyesi ise yedek üyeler müsteşarlık onayındaki sıralamaya göre kurulda görevlendirilirken.

Yeni hüküm: Kurul, Müsteşar veya Müsteşarın görevlendireceği müsteşar yardımcısı başkanlığında beş asil ve asil üye sayısını geçmemek üzere yedek üyeden oluşur. Personel ve Eğitim Daire Başkanı ile yeterlik sınavına girecek olan uzman yardımcısının birim amiri kurulun doğal (asıl) üyesi olup, diğer üyeler Müsteşar tarafından birim amirleri ve uzmanlar ile gerektiğinde yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri arasından seçilir. Birim amiri aynı zamanda kurulun üyesi ise yedek üyeler Müsteşarlık onayındaki sıralamaya göre kurulda görevlendirilecek. Resmi Gazete değişiklikleri için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!