1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Sayıştay " Seyyar Görev Tazminatı Alamazlar"
Sayıştay " Seyyar Görev Tazminatı Alamazlar"

Sayıştay " Seyyar Görev Tazminatı Alamazlar"

Sayıştay Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik kurumsal olarak incelemelerde bulundu ve

A+A-

Sayıştay Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne yönelik kurumsal olarak incelemelerde bulundu ve bölge trafik denetleme şube müdürlükleri ile bölge trafik denetleme istasyon amirliklerinde görevli personelin (Büro Personeli) fiili olarak gezici görev yapmadığı halde seyyar görev tazminatı ödendiğini tespit etti.

6245 sayılı Harcırah Kanununun "Seyyar Olarak Vazife Gören Memur ve Hizmetliler" başlıklı 49. maddesinde “asli görevleri gereği memuriyet mahalli dışında ve belirli bir görev bölgesi içinde fiilen gezici olarak görev yapan memur ve hizmetlilere gündelik ve yol masrafının ödenmeyeceğinin hükme bağlanmış, bu görevlilerden Maliye Bakanlığınca görev unvanları ile iş ve çalışma özellikleri uygun görülenlere; vize edilen cetvellere dayanılarak fiilen gezici görev yaptıkları günler için almakta oldukları aylık/kadro derecelerine göre müstehak oldukları yurtiçi gündeliklerinin üçte birinin günlük tazminat olarak verileceği”  belirtildi.

Sayıştay’ın büro personeli veya koruma personeli olması yada sabit başka bir görev ifa etmesi fiilen gezici görev yapma şartını sağlamayacağı tespiti üzerine  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Savunmaya Danıştay 5'inci dairesinin 30/04/1986 ve 18/05/1993 tarihli kararlarına göre Fiilen görev yapmayan gezici olmayan personele de seyyar görev tazminatının ödenebileceğini belirtti.

Sayıştay ise savunmada yer alan Danıştay kararlarının, 6245 sayılı Kanunun Seyyar Görev Tazminatına ilişkin 49 uncu maddesinin 311 sayılı KHK ile getirilen değişiklikten önceki haline ilişkin olduğunu belirtti. Yani Durumun Özeti Şu Ki; Fiilen görev yapmayan gezici olmayan personele ( Büro Personeli, koruma personeli)  seyyar görev tazminatı ödemesi mümkün değil.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.