1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Sayman Kadrosundaki Memurlara 3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi TBMM’de
Sayman Kadrosundaki Memurlara 3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi TBMM’de

Sayman Kadrosundaki Memurlara 3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi TBMM’de

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli kamu personeli saymanlar için 3600 ek gösterge verilmesi kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. TBMM’ye sunulan 3600 ek gösterge ile ilgili kanun teklifinin tam meni ve gerekçeleri için tıklayınız.

A+A-

3 Aralık 2018 tarihi itibarıyla kamu kurumlarında sayman kadrosunda çalışanlara 3600 ek gösterge verilmesi amacıyla Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verildi. Kanun teklifi gerekçelerine dair detaylar şu şekildedir.

Devlet kademelerinde her meslek grubunun kendi içinde yaptığı hizmetler önem arz etmektedir. Saymanlar, çalıştıkları kurumlarda sermaye gelirlerini ve giderlerini hesap eder, sayar ve üstleri için raporlama yapar. Onlar olmadan hiçbir kurum ve yönetim proje üretemez, ürettikleri projeleri zamanında düzeltip karar alamazlar. Hükümetler de buna dâhildir.

Kurumların günlük işlerini, anlayarak hesap kitap takibini tutar, kurumun finans anlamında daha iyi ve sağlıklı olmasını sağlar, mali politika ve stratejileri belirleyen karar alıcılara sürekli ve doğru bilgi aktarırlar. Kurumun finans risklerini yönetir, vergi, mülkiyet, sigorta ve emeklilik konusu dâhil tüm finans işleri ile sorumludurlar. Günlük olarak nakit değerlerini yönetir, takip eder ve diğer işlemleri gerçekleştirirler.

Kurumun nakit akışlarında herhangi bir sorun oluşmaması için yönetir ve yardımcı olurlar. Maaş, nakit ödemeleri ve borçlar gibi çeşitli analizleri yaparak zorlukları tahmin edip, yönetirler.” gibi, görevleri bulunan saymanlar, kısaca kurumun finans ve maddi yönde olan bütün işlerinden sorumlu olup, kurumun finans durumunu daha iyi hale getirmek için maddiyatı kontrol edip yönetirler.

Sayman olabilmek için üniversitelerin muhasebe, ekonomi, finans, matematik ya da işletme bölümlerinden mezun olmak gerekir. Sayman mesleği stresli ve yoğun olduğu gibi, özellikle ay sonu ve yıl sonu geldiği zaman bazen hafta sonlan dâhil, herhangi bir maddi karşılığı olmadan mesaiye kalma durumları olabilmektedir. Riski, stresi ve yoğunluğu yüksek olan bu meslekte çalışanlar kamuda en çok yıpranan kesimdir.

Devlet kademesi içerisinde önemli görevleri icra etmekte olan Saymanlar işte bu yüzden, en az 3600 ek gösterge verilmesinde sayılan meslek gruplarında görev yapanlar kadar, bu düzenlemede yer almayı hak etmektedirler.

3600 ek gösterge verilmesi düşünülen yüzbinlerce polis, öğretmen ve diğer kadrodaki görevlilerin toplam kadrolarının, yüzde biri bile kadroya sahip olmayan saymanların da, 3600 ek gösterge verilmesi ile ilgili yapılacak düzenlemede, Şube Müdürleri ile aynı sınıfın içine dahil edilmesi gerekmektedir.

Ücret adaletsizliğinin giderilmesi, eşit işe eşit ücret verilmesi ve hakkaniyet kuralları açısından bu düzenleme önem arz etmektedir.

Tüm saymanların ortak menfaatleri doğrultusunda, mağdur edilmeden, hak kaybına uğramamaları açısından 3600 ek göstergenin verilmesi gerekmektedir. 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanun’un düzenlenerek saymanlara 3600 ek gösterge talebinin sağlanması bu kanun değişikliği ile sağlanmaktadır. My Memur olarak hazırladığımız haberin resmi metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi:

MADDE 1- 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun eki (II) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “2. Yargı Kuruluşları, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar ile Yüksek Öğretim Kuruluşlarında” bölümünde yer alan “Sayıştay Başkanlığı Strateji Geliştirme Birim Başkanı” ibaresinden sonra gelmek üzere Sayman” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler