1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Seçimlerde Parmak Boyanması Hakkında Kanun Teklifi Verildi
Seçimlerde Parmak Boyanması Hakkında Kanun Teklifi Verildi

Seçimlerde Parmak Boyanması Hakkında Kanun Teklifi Verildi

Seçimlerde parmak boyaması kaldırılmıştı. Muhalefetten gelen kanun teklifinde seçimlerde tekrar parmağa mürekkep uygulamasının getirilmesi talep edildi.

A+A-

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da değişiklik içeren kanun teklifi sunuldu. İstanbul Milletvekili Ali Özcan tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinde, seçimlerde parmak boyası uygulamasının getirilmesi talep edildi. Teklif komisyonda ve TBMM’de kabul edilirse, seçimlerde tekrar mürekkep sürülecek.

Kanun teklifi kabul edilir ve kanunlaşırsa; 298 sayılı Kanun’un 93. Maddesi’nin üçüncü fıkrası şu şekilde değiştirilecek: “Kurul Başkanı, oyunu kullanan seçmene, kimlik kartını verirken, seçmen listesindeki adı hizasına imzasını attırdıktan sonra ayrıca sol elinin işaret parmağını çıkmayan özel mürekkep ile boyar. Bu parmağı olmayan seçmenin başka bir parmağı boyanır. İmza atamayanların sağ el başparmağının parmak izinin alınmasıyla yetinilir. Bu parmağı olmayan seçmenin hangi parmağını bastığını yanma yazar. Çıkmayan özel boyanın üretimi, temini, sandık kurullarına dağıtımı ve kullanımı tüm siyasi partilerin denetimine açıktır.”

Teklifin gerekçesi şu şekilde belirtildi: Kamuoyunda seçim güvenliği ile ilgili ne yazık ki ciddi kaygılar söz konusudur. Son olarak Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin birlikte hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu ve geçtiğimiz günlerde kanunlaşan düzenleme ile bu kaygılar daha da artmıştır. Özellikle mükerrer oy kullanıldığı ve bundan sonraki seçimlerde mükerrer oy kullanımının daha da artacağı iddiaları söz konusudur.

Seçimler, sistemimizin en temel meşruiyet kaynağıdır. Dolayısı ile seçimlerin en kapsayıcı, katılımcı, denetlenebilir ve adilane bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak her şeyden önce ülkeyi yöneten siyasi iradenin sorumluluğudur. Seçimlerin kapsayıcılığı, katılımcılığı, denetlenebilir ve adil olmasının önünde çok fazla engel vardır. Ancak, mükerrer oy ile hile yapılmasının olanaklı olması en güncel çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Zira özellikle son düzenleme ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun Tında bulunan önemli hükümler değiştirilmiş ve aynı binada oturan seçmenlerin farklı sandıklara dağıtılmaları sağlanmıştır. Bu düzenleme ile seçmenin otokontrol yöntemi yok edilmiştir. Mükerrer olarak birden fazla sandığa kayıtlı bir seçmenin tespiti neredeyse olanaksız kılınmıştır.

Bu düzenleme için Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi yetkilileri farklı gerekçeler dillendirmiş, ancak bu düzenlemenin yaratacağı mükerrer oy sorunun nasıl bertaraf edileceğine dair kamuoyunu tatmin edebilecek bir açıklama getirmemiş ve kendi kanuni düzenlemelerine koymamışlardır.

Bu nedenle mükerrer oy kullanımının önüne geçmenin tek yolu eski yönteme geri dönerek parmağa sürülen çıkmayan mürekkep uygulamasına geri dönülmesidir. Seçimlerde mükerrer oy kullanımı ihtimalini düşüreceği için bu düzenlemeye dönülmesi 298 sayılı Kanun’un ilgili maddesinde düzenleme gerektirmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler