1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Şef Kadrosu İçin Gereken Eğitim Şartları Nelerdir?
Şef Kadrosu İçin Gereken Eğitim Şartları Nelerdir?

Şef Kadrosu İçin Gereken Eğitim Şartları Nelerdir?

Memurlar, çalıştıkları kurumlarda yükselmek isterler. Böylece memurlar bir üst kademede, şef olabilirler. Detaylar mymemur.com.tr’de!

A+A-

Fakat şef olmak için gerekli eğitimler ve bu eğitimleri almak için bazı şartlar bulunmaktadır.

Şef Kadrosu İçin Gereken Eğitim Şartları

Kamuda görevli olan memurlar yükselmek istiyorsa bazı şartları yerine getirmek zorundadırlar. Bu şartlar,  "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik" ile belirlenmiştir. Şef olmak isteyen memurların aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

 • Şef adayı memurlar, belli bir eğitim seviyesinde olmalıdırlar.
 • Bir memurun şef olabilmesi için en az iki yıllık üniversite mezunu olması gerekir.
 • Lise mezunu olan devlet memurlarının en az iki yıl meslek kursuna gitmiş olmalıdır.
 • Lise ve dengi okullardan mezun olanlar, yüksek öğretim kurumlarına gitmeseler bile şef adayı olabilirler. Fakat bu durum her kurum için geçerli değildir.

Şef Kadrosu İçin Gereken Diğer Şartlar

 • Bunların yanında memurun belli bir süre hizmet vermesi gerekmektedir.
 • Şef adayı memurların sicil ve disiplin suçlarının olmaması gerekmektedir.
 • Ayrıca çalışılan kurumun kendi belirlediği özel şartlar bulunabilir.
 • Şef atamasının yapılması için kadro boşluğunun bulunması gerekir.
 • Memur varolan pozisyonundan en az üç yıl, 3. kademesinde ise en az bir yıl hizmet vermesi gerekmektedir.
 • Açık şef kadrosu için aranan niteliklere uymak gerekmektedir.
 • Şef adayı memurunun görevde yükselme sınavına girmesi gerekir. Bu sınav bazen yazılı bazen ise sözlü olabilir.

Müdür Kadrosu Boşaldığında Şef Memur Vekalet Edebilir Mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesine göre, memurların geçiçi görevleri sırasında, izin sırasında, disiplin cezaları sırasında ya da görevden uzaklaştırma durumlarında görev yerlerinin boş kalması durumundan kaynaklı işleri aksaklık yaratır. Bu görev boşluğu sırasında işlerin aksamasını engellemek için bu memurların yerine kurum içinden, kurum dışından ya da açıktan başka bir memurun vekil olarak atanması kanunen yer edilmiştir. Boş bulunan kadrolara da aynı şekilde vekaleten atama yapılması gerçekleştirilmektedir.

Vekalet edilecek görev yerine ödenecek vekalet aylığı da kanunlar ile belirlenmiştir. Bu aylık Devlet Memurları Kanunu’nun 175. maddesine göre belirlenmiştir. Bu aylığı alabilmek ve göreve vekalet edebilmek için atanılan yerin genel nitelik ve kapsamlarına uygun vasıflarda olmak gerekir. Bu özellikleri yerine getiren şef memur, kurumu içerisinde ya da dışında başka bir kurumda görevlendirilebilir. Müdürlük vasfında da bulunabilme ihtimali olan şef memurun bu vekalet için aranan şartları yerine getirmesi beklenir.

Şef Memur Maaşı Ne Kadardır?

Şef olan memurlar, her yıl ocak ve temmuz aylarında zam alırlar. 2020 yılı temmuz ayı itibari ile yapılan memur zammı 6.02 olarak belirlenmiştir. Bu belirlemeye göre en düşük şef maaşı 3889 tl olmuştur.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.