Şehit yakınları kamuya atama dönemi beklemeyecek

Çıkarılan KHK ile 15 Temmuz şehitlerinin aileleri devlet memurluğuna yerleşmek için atama dönemlerini beklemek zorunda kalmayacak. Şehit aileleri "kamuda iki istihdam", "faizsiz konut kredisi", "ücretsiz ulaşım" haklarından yararlanacak.

23314
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

23 Temmuz’da yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile terörle mücadelede yaşamını yitirenlerin şehit sayıldığı gibi 15 Temmuz’daki darbe girişiminde hayatını kaybeden tüm vatandaşların şehit sayılmasına karar verilmişti. 15 Temmuz’daki darbe girişimindeki şehit yakınlarının “kamuda iki istihdam”, “faizsiz konut kredisi”, “ücretsiz ulaşım” gibi şehit yakınlarına sağlanan haklardan yararlanması KHK ile sağlanmıştı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele çerçevesinde yeni tedbirler hayata geçirilmeye başlandı. 27 Temmuz’da yayımlanan ikinci KHK ile şehit ailelerinin işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülecek. Şehit ailelerinin kamuya yerleştirmeleri için atama dönemini beklenmeyecek. Şehit yakınlarının kamu kadrolarına yerleştirilme işlemleri, eğitim durumları göz önünde bulundurulacak yapılacak. Çıkarılan KHK da, “Hak sahiplerinden ilköğretim, ortaokul, ilkokul mezunu olanların hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara; ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanların, atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanın 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alması koşuluyla ihraz etmiş bulundukları unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarının ise memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atama teklifleri Devlet Personel Başkanlığınca yapılır. İşçi kadrolarına yapılacak atama teklifleri sürekli işçi unvanlı kadroya yapılır.” Şeklinde belirtiliyor.  

Yapılan düzenleme ile Terörle Mücadele Kanunu’nun ek birinci maddesinin 7. fıkrası tamamen yürürlükten kaldırıldı. Böylece, daha önce yılda iki kez yapılan şehit yakını atamalarının, şehit ailelerinin bekleme süresi mağduriyetinin ortadan kaldırılması gerçekleşti. “her yılın mart ve eylül aylarının son gününe kadar” ibaresi ve ikinci cümlesinde yer alan “kırk beş gün içinde” ibaresi yürürlükten kaldırılırken, bundan sonra kamu kurum ve kuruluşlarının bu madde kapsamındaki taleplerini her yılın ocak ve temmuz aylarının son gününe kadar Devlet Personel Başkanlığı’na (DPB) ileteceği hükmü konuldu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0