1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şehit Yakınları ve Gazilere Her Yıl Giysi ve Bayram İkramiyesi Teklifi
Şehit Yakınları ve Gazilere Her Yıl Giysi ve Bayram İkramiyesi Teklifi

Şehit Yakınları ve Gazilere Her Yıl Giysi ve Bayram İkramiyesi Teklifi

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanununda yapılmasına dair kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Sunulan teklif ile şehit yakınları ve gazilerin her yıl giysi yardımı ve bayram ikramiyesi alması talep ediliyor.

A+A-

Şehit yakınları ve gazilerin her yıl giysi yardımı ve bayram ikramiyesi alması için Kanun teklifi CHP tarafından TBMM Plan ve Bütçe komisyonuna 12 Ekim Cuma günü itibarıyla sunuldu. Teklifin gerekçeleri ve tam metnine dair detaylar şu şekildedir.

Ülkemizde terör nedeni ile yaşanan acılar, şehit ve gazilerimizin sorunlarının aşılması herkesin sorumluluğudur. Anayasa’nın 61. Maddesine göre “Devlet harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar” hükmü, mutlaka her alanda yaşama geçirilmelidir. Şehit yakınları ve gazilerin talep ve isteklerine göre onlara yapmamız gereken her türlü fedakarlık devletin görevi olmalıdır.

Bu nedenle Anayasanın 10. ve 61. Maddelerinde özel statüde yer alan şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile malul gazilerimizin eğitim, sağlık, iş, maaş artışı ve diğer sosyal ve özlük haklarındaki sorunların giderilmesi, durumlarında iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılması bir gereklilik ve görevdir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi.

MADDE 1- 29 Mayıs 1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun 2’nci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan "ve şehit yakınları ile gaziler ise" ibaresi madde metninden çıkarılmış; maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Şehit yakınları ve gaziler, dördüncü fıkrada belirtilen kriter ve sürelere bakılmaksızın her yıl giysi yardımı ile bayram ikramiyesi alır ve bu Kanun ile sağlanacak diğer haklardan yararlandırılır. Bu kişilere yapılacak giysi yardımı ve verilecek bayram ikramiyesi ile ilgili usul ve esaslar, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenir." Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler