Şehit yakınlarına ile gazilere ödenecek maaş ve tazminat açıklandı

15 Temmuz hain darbe girişiminde ölenler ve yaralananlar için ödenecek maaş ve tazminat rakamları açıklandı, bağlanacak en düşük maaş tutarı 3 bin 203 lira olacak.

23313
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehit yakınlarına ve yaralananlara ödenecek tazminat ve bağlanacak maaş miktarı belli oldu. 15 Temmuz hain darbe girişiminde ölenler ve yaralananlar için ödenecek maaş ve tazminat rakamları açıklandı, bağlanacak en düşük maaş tutarı 3 bin 203 lira olurken, şehitlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 lira tazminat ödenecek.

15 Temmuz gecesi darbecilerle mücadele ederken şehit düşenler ile yaralananlara tanınan haklar SGK’nın resmi internet sitesinden duyuruldu. Hayatını kaybeden veya aylık almaktayken vefat edenlerin hak sahiplerine, şehit veya gazi için ödenecek vazife malullüğü aylığı, herhangi kesinti olmaksızın tam olarak ödenecek. Şehit olanların  kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 lira, diğer malullere ise malullük derecelerine göre 66 bin 447 ila 22 bin 149 lira arasında, yaralananlara da 17 bin 719 lirayı geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat verilecek.

Kamu personeli (memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında bulunanlardan, hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi SGK tarafından emekli ikramiyeleri verilecek. Sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 lira, diğer malullere ise 101 bin 885 lira tazminat ödenecek.

Şehit olanların eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam 2 kişi kamuda işe yerleştirilecek. Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere 1 kişi kamuda istihdam edilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!