1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Selçuk Yöntem’in Açtığı Dava Başına İş Açtı!
Selçuk Yöntem’in Açtığı Dava Başına İş Açtı!

Selçuk Yöntem’in Açtığı Dava Başına İş Açtı!

Usta sanatçı Selçuk Yöntem’in, altı yıl önce bir kafede tost yerden görüntüleri izinsiz olarak çekilmiş ve kullanılmış, usta oyuncu da fotoğrafı izinsiz olarak kullanan kişiye dava açarak süreci yargıya taşımıştı.

A+A-

Selçuk Yöntem’in açmış olduğu davanın yargılama sürecinden sonra mahkeme kararını verdi. Mahkeme, vekalet ücretlerinin bir bölümünün Selçuk Yöntem tarafından ödenmesine karar kıldı. Aynı zamanda kafenin sahibi de kendisine dava açan Selçuk Yöntem hakkında iki ayrı icra takibi başlatma kararı aldı. İki icra takibinin toplam 18 bin 400 liraya tekabül ettiği biliniyor.

400 bin TL’lik Dava Açmıştı

Selçuk Yöntem, Bambi Cafe’ye tost yemek için girmişti. Yöntem’in yemeğini yediği sırada kendisinden izinsiz bir şekilde fotoğrafının çekilmesi ve menüye dahil edilmesi, Yöntem’in dava kararı almasına neden oldu. Kendisinden izinsiz bir biçimde kafe menüsünde fotoğrafının olduğunu fark eden usta oyuncu, mekan sahibine 100 bin TL’lik manevi ve 300 bin TL’lik maddi tazminat davası açtı.

Dava ile ilgilenen İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, cafe sahibi Güner’in sanatçı Yöntem’e 234 bin TL maddi, 50 bin TL ise manevi tazminat ödemesine karar kıldı. Fakat Güner’in avukatı bu uruma itiraz etti.

Vekalet Ücreti Yüzünden İcra Takibi Başlatıldı

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, tazminat miktarlarının yüksek olduğunu ve 234 bin TL’lik ödemenin 100 bin TL’ye indirilmesine karar verdi.

Mahkeme, iptal edilen tazminat miktarının 17 bin 500 bin TL’ye yakın vekalet ücretinin Güner’e geri ödenmesine karar verdi. Aynı zamanda Güner’in avukatı da 17 bin 458 TL ve 930 TL olmak üzere iki ayrı icra takibi Selçuk Yöntem’in başına bela oldu.

Mahkeme, avukatın itirazı sonrasında son kararı verecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.