1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sendika Eylemine Katılan Aile Hekimine Ceza Verilir mi ?
Sendika Eylemine Katılan Aile Hekimine Ceza Verilir mi ?

Sendika Eylemine Katılan Aile Hekimine Ceza Verilir mi ?

Sendika eylemine katılıp iş bırakan veya nöbete gitmeyen aile hekimine ceza verilip verilemeyeceği hakkında...

A+A-

Sendikal eyleme katılıp derse gitmeyen öğretmene disiplin cezası verilemeyeceği yönünde Anayasa Mahkemesi kararı 27 Ocak 2015 tarihli Resmi gazetede yayınlandı.

Bilindiği üzere aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına nöbet öngören düzenleme 2015 yılı itibari ile yürürlüğe girerek Cumartesi günleri nöbet zorunluğu fiilen başlamıştı.Ancak bu düzenmeye karşı çıkarak kendilerine yazılan nöbete gitmeyerek iş bırakan aile hekimleri bağlı bulundukları sendikal örgütlerle eyleme katılarak mevcut düzenlemeye karşı çıkmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığından nöbete gitmeyerek iş bırakan aile hekimleri hakkında soruşturma başlatılıp gereken ceza verileceği yönünde açıklamalar yapılmıştı.Anayasa Mahkemesinin 27 Ocak 2015 tarihli Resmi gazetede yayınlanan sendika eylemine katılıp derse girmeyen öğretmene ceza verilemeyeceği yönündeki kararı aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları için de emsal niteliğinde önemli bir karardır.

Sendikal Eyleme Katılan Memura Ceza Hakkında AYM Kararı

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.