Sendikalı İşçi Sayısı Ne Kadar Oldu?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işçi sendikalarının istatistiklerine yönelik Resmi Gazete’de yayımlanan verilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

65794
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılının Temmuz ayında ortaya çıkan sendikalaşma oranlarının yaklaşık olarak yüzde 14’e yaklaştığını vurguladı. 13,66’lık rakam ile Temmuz ayı sendikalaşma oranlarının gerçekleştiğini söyleyen Bakan, toplam işçi sayısının da 14,2 milyon olduğunu belirtti. 14,2 milyon işçi arasında sendikalı işçi sayısının 1,9 milyona çıktığını ifade eden Selçuk, senenin ilk ayı olan Ocak ayına göre işçi ve sendikalı işçi sayısının arttığını söyledi.

190 Sendika Faaliyette

Ocak ayına göre 394 bin 854 işçi ve 28 bin 272 sendikalı işçi sayısı artışı yaşandığına dikkat çeken Aile Bakanı, 6356 sayılı Kanun kapsamında da günümüzde Türkiye’de 190 sendikanın faaliyet gösterdiğini belirtti. Bakan, 2020 yılının ilk 7 aylık döneminde 10 yeni sendikanın da faaliyet göstermeye başlayarak yüzde 1’lik işkolu barajını geçen işçi sendikasının da rakam bazında 57’ye kadar geldiğini söyledi. 

“Emeğe her anlamda sahip çıkıyoruz”

Bakan Selçuk, Türkiye’nin güçlenmesi konusunda işçi sendikalarının önemli bir noktada olduğunu vurgulayarak bahsi geçen oranların en üst seviyelere çıkmasını temenni ettiğini söyledi. Emeğe ve üretkenliğe Türkiye olarak sahip çıktıklarını hatırlatan Bakan, bu işçiyi koruyan anlayış ile çalışanların hakkını korumaya çalıştıklarını vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!