Sendikanın Uyarısından Sonra Haftalık Ders Çizelgesinde Neler Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı MEB liselerdeki haftalık ders saatlerinde önemli değişiklikler yaptı. Artılarıyla, eksileriyle haftalık ders çizelgesinde yapılan değişiklikler.

32244
Daha Fazla Göster

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Eğitim Sendikası olarak yapılan başvuru ile 9. sınıflarda yıl sonu başarı puanı ile geçilemeyecek derslerden bahsederek, yönetmelik ile ters düşen durumların olduğunu, bu durumun bakanlık tarafından düzeltilmesini talep edilmişti.

Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı konu ile ilgili adım atarak yaklaşık 3 yıldır değişmeyen haftalık ders çizelgesinde düzenlemeye gitmiştir. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Türk Dili ve Edebiyatı dersi yıl sonu başarı ortalaması başarılı sayılamayacak dersler arasında gösterilmemiş, yapılan değişiklikle yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak ders olarak gösterilmiştir.

Çizelgelenin açıklama bölümünde ibare şu şekildedir: 
Ortaöğretim kurumlarının tamamında yıl sonu başarı ortalaması ile başarılı sayılamayacak ders “Türk dili ve edebiyatı” dersidir.

Sendika olarak ayrıca gelecek yıl Anadolu Liselerinde 9. sınıflardan itibaren uygulanmaya konacak olan haftalık ders çizelgesinin ortak derslerinin analizini şu şekildedir.

9,10,11 ve 12. Sınıfların genelinde İngilizce dersi 18 saatten 16 saate düşmüş, Biyoloji dersi 6 saatten 4 saate düşmüştür. Kimya dersi 4 saat olarak aynı kalmış, Fizik dersi 4 saat olarak aynı kalmış, Coğrafya dersi 4 saat olarak aynı kalmıştır. 

Türk Dili ve Edebiyatı dersi 20 saat olarak aynı kalmış, Beden Eğitimi dersi 8 saat olarak aynı kalmıştır. 

İkinci yabancı dil dersi 8 saat olarak aynı kalmış, Matematik 12 saat olarak aynı kalmıştır.

Sağlık Bilgisi ve trafik dersleri ayrı ayrı toplam 2 saatken birleştirilerek 1 saate indirilmiştir. 

Tarih dersi 4 saatten 6 saate çıkmış, Felsefe dersi 2 saatten 4 saate çıkmıştır.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 11. sınıftayken 12. sınıflara alınmış ve 2 saatlik ders saati değişmemiştir.

Görsel Sanatlar ile Müzik dersi 4 saatten 8 saate çıkmış, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi 4 saatten 8 saate çıkmıştır. 

Toplam ortak ders saati;

9. sınıflarda 35’ ten  34’ e düşmüş,
10. sınıflarda 32’ den 35’ e çıkmış,
11. sınıflarda 19’ dan 21’ e çıkmış,
12. sınıflarda 16’ dan 19’ a çıkmıştır. 

Sonuç olarak; ders saati düşen dersler Sağlık Bilgisi, Trafik, İngilizce, Biyoloji dersleridir. 

Ders saati artanlar: Görsel Sanatlar, Müzik, Felsefe, Tarih, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleridir.

Ders saatlerinin değişmesi yeni normlar oluşturacağı ve bazı normlarda önemli sıkıntılar doğuracağı açıktır. Görsel Sanatlar/Müzik ve felsefe derslerinin ders saatlerinin artırılması olumludur. Ortak derslerin sayısının artması da olumludur. 

Din dersi zaten seçmelilerle yeterince yoğunken zorunlu din dersinin saatinin artırılması doğru olmadığı sendima tarafından belirtildi.

Bu ders dağılımına bakıldığında genel olarak öğrencinin kolay geçebileceği (aslında öyle bir ders yoktur ama öğrenci bakışına göre) derslerin ağırlığının artırıldığı gözlemleniyor.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin ise 11. sınıflardan öğrencinin okulla bağının iyice azaldığı 12. sınıfa kaydırılmasının ve bütün lise hayatı boyunca sadece orada tek saat olarak işlenmesi olumlu değildir ve bu konu üzerinde mutlaka durulmalıdır. Mehmet Alperdem, Anadolu Eğitim Sendikası Kocaeli İl Başkanı. AES’in değişiklik öncesi talebi için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sendikanın Uyarısından Sonra Haftalık Ders Çizelgesinde Neler Değişti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!