SGK Açıkladı! O Maaşlar Yeniden Hesaplanacak!

SGK tarafından yapılan açıklamada ölüm aylığı, malullük ve yaşlılık aylıklarında yeni düzenleme yapılacağı bildirildi.

62439
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ölüm Aylığına Yeni Düzenleme

SGK kısa adlı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşlarının 1.500 liraya yükseltilmesinden sonra bir açıklama geldi. SGK açıklamasında ölüm aylığı, yaşlılık aylığı ve malullük aylığı alanların maaşları ile ilgili de yeni bir düzenleme yapılacağını, bu maaşların da 1.500 liranın altına düşmeyeceğini bildirdi. Ölüm aylığında hak sahibi olan kişiler, hisseleri oranında artış alacaklar.

SGK Genelge Yayımladı

SGK tarafından bu konuyla ilgili bir genelge yayımlandı. Genelgede 20 Nisan 2020 tarihinden bu yana en düşük emekli maaşı rakamının 1.500 lira olarak ödendiği, bu kanuna ve yürürlükten kaldırılmış olan diğer kanunlarla ilişkili olarak malullük, ölüm aylığı ve yaşlılık aylıklarında da düzenleme yapılacağı bilgisi yer aldı. Bu maaşların ek ödemeler dahil olmak üzere dosya bazında 1.500 liranın altında kalmayacağı belirtildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun genelgesinde yer alan maddelere göre hayata geçirilecek olan yeni düzenlemeler aşağıda detaylandırılmıştır.

İşte SGK’nın Yeni Düzenlemeleri

  • Birden fazla maaş alanların değerlendirmesi her bir dosya için ayrı ayrı şekilde yapılacak.
  • Ölüm aylığı için belirlenen alt sınır miktarı kardeşlerin maaşı paylaşması durumunda hisseleri oranında düzenlenecek.
  • Evlenme ödeneği tutarı belirlenen ilave tutar üzerinden hesaplanacak.
  • Birden fazla aylık alanlara ilave tutar üzerinden tam veya yarım olarak ödenecek.
  • Maaş hesabına yatan ek ödemeler, engelli çocuklar için ödenen farklar, tazminat tutarları her ay ödenen maaşlara ilave edilecek.
  • Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi kapsamında maaş alanlar, ölüm aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri olanlar ve özel kanunlar kapsamında SGK’dan aylık alanlar bu yeni düzenlemeye dahil olmayacak.
  • Kanun hükümlerine göre hesaplanan maaşların yeni tutarlarının 1.500 liradan düşük olması halinde aradaki farkı Hazine ödeyecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!