SGK borçları 36 aya kadar yapılandırılabilecek

Vergi barışı yasası kapsamında bazı kamu alacaklarının tekrardan yapılandırması yoluna giden hükümet milyonlarca kişiyi sevindiren yasayı bugün Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe soktu.

23529
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun bugün 19 Ağustos 2016 Resmi Gazete’sinde yayımlanması ile birlikte bugünden itibaren yürürlüğe girdi. 30 Haziran 2016’da dahil olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) olan borçlar 36 aya kadar taksitlendirme imkanı geldi. İşte tüm detaylar.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alacaklarının bu yasayla yeniden yapılandırılması ile esnaflar icra ve haciz işlemlerinden kurtulacak ve 36 aya varan taksit imkanına da kavuşacak. Resmi Gazete’de yayımlanan 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin Kanun ile bir çok kamu alacağının yanı sıra SGK alacakları da yeniden yapılandırılabilecek.

Yapılandırma SGK alacakları ile bunların gecikme cezalarını kapsamakta. Gecikme cezalarının yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borca eklenerek tahsil edilecek. Borcun tamamı ödendiğinde enflasyon farkının yarısı alınmayacak. Ödemeler şu şekilde yapılabilecek: SGK’ya borcu bulunanlar 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit (36 ay) vadeyle ödeme gerçekleştirme imkanı getirildi.

Genel  Sağlık Sigortası (GSS) borçları da yapılandırılıyor. Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunanların, gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek, borç aslını vade farksız peşin veya 12 aylık eşit taksitle ödeyebilecekler. Gelir testi 2 Ocak 2017’ye kadar yapılabilecek. İlk taksit ödemesi ile birlikte sağlık hizmetlerinden tekrar yararlanılabilecek.

İşverenler için fırsatlar ise şu şekilde: Kanun kapsamında borcunu yeniden işveren icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak, teşviklerden yararlanabilme imkanı getirildi. Daha önce tecil edilen taksitlendirilen veya yapılandırılan borçlarda istenirse yeniden yapılandırılacak.

Bu kanun ile şu borçlar kapsam içerisinde bulunuyor: Sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen sürede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi borçlar yapılandırılabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!