SGK Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur?

SGK denetmen yardımcısı olmak için KPSS puan şartı kaç? Hangi bölüm mezunları Denetmen yardımcısı olabilir? Detaylar...

66940
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’da denetmen yardımcısı nasıl olunur? Hangi bölüm mezunları Denetmen yardımcısı olabilir? Denetmen yardımcısı olmak için KPSS şartı var mı? Denetmen yardımcıları rotasyona tabii mi? Bu haberimizde denetmen yardımcısı olmak isteyen adaylar için yol göstermeye çalışacağız.

Ülkemizde üniversite mezunu işsiz sayısı giderek artıyor. Özellikle İktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları bu konuda çoğunluk gösteriyor. SGK denetmen yardımcılığına SBF/İİBF grubu ve İstatistik/Matematik grubu ayrı puan türleri ile başvuru yapabiliyor.

Nasıl SGK Denetmen Yardımcısı Olunur?

Nasıl SGK Denetmen Yardımcısı Olunur?
Nasıl SGK Denetmen Yardımcısı Olunur?

SGK denetmen yardımcısı olmak isteyen adayların ilk önce KPSS A grubu sınavına girmeleri gerekiyor. SBF ve İİBF mezunları P-113 puan türü ile alım yaparken, İstatistik ve Matematik bölümü mezunları P-111 puan türü alım yapmaktadır. Adayların KPSS sınavında en az 75 puan almaları gerekiyor, fakat son zamanlarda başvuru sayısı fazla olduğu için 80 puan üstünde puana sahip olmakta fayda var.

Meslek yönetmeliğinde belirtildiğine göre, SGK’ya yazılı ya da sözlü sınav yapma hakkı tanınıyor. Şuan için SGK sözlü sınav yapıyor. KPSS sınavından yeterli puan aldıktan sonra sözlü mülakata alınıyorsunuz.

Sosyal Güvenlik Kurumu
Sosyal Güvenlik Kurumu

SGK denetmen yardımcısı olmak isteyen adayların sözlü mülakatları, sadece Ankara Balgat da bulunan Başbakanlık binasında yapılıyor. Denetmen yardımcısı adaylara sözlü mülakatta hukuk, maliye, muhasebe, iktisat, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, 4587 sayılı İş Kanunu, 5502 sayısı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ve Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin hak, sorumluluk ve yetkilerini sıralayan yönetmelikten sorular soruluyor.

SGK denetmen yardımcılığı için mülakat sonuçları açıklandıktan sonra, adaylar internet üzerinden 20 tercih yapacaklar. Tercihleri ise 20 tercihinize yerleştiremezseniz kurum sizin için uygun olan yerleştirme işlemi yapar.

Görevin olumsuz yönlerinden biri rotasyona tabi olmasıdır. Göreve başladıktan 5 yıl sonra başka bir yere tayin olacaksınız. SGK denetmen yardımcılarının, Denetmen olmak için 3 yıl görev yapmaları gerekiyor.

SGK İşten Çıkarma Kodları Neden Önemli?

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SGK Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!