1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. SGK Eğitimli Çocuk Bakıcılığı Personel Alımı Hakkında Duyuru
SGK Eğitimli Çocuk Bakıcılığı Personel Alımı Hakkında Duyuru

SGK Eğitimli Çocuk Bakıcılığı Personel Alımı Hakkında Duyuru

Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında personel alımında sıkça sorulan sorulara cevap verdi.

A+A-

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” personel alımı ilanı 2 Mayıs 2019 tarihinde SGK tarafından yayımlanmıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu İlan metninde açıkça ifade edilmeyen hususlara ilişkin adayların merak ettiği soruların cevaplarını yayımladı. Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Personel Alımı İlanı Sıkça Sorulan Sorular:

Soru 1: Kurumunuz tarafından yürütülmekte olan Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nde mülakata girmeye hak kazandım. Bu durum, sınavınıza başvurmama engel teşkil eder mi?

Cevap 1: Kurumumuz tarafından hali hazırda yürütülmekte olan Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında mülakata çağırılan adayların, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Sözleşmeli Personel Seçme Sınavı ilanına başvurmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Soru 2: Kurumunuz tarafından yürütülmekte olan Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ne başvuru yaptım. Bu durum, sınavınıza başvurmama engel teşkil eder mi?

Cevap 2: Kurumumuz tarafından hali hazırda yürütülmekte olan “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” ne başvuru yapan adayların, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Sözleşmeli Personel Seçme Sınavı ilanına başvurmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Soru 3: Sosyal Güvenlik Kurumu Tescil ve Hizmet Dökümümde kısmi zamanlı (part time) çalışma sürelerim mevcut. Söz konusu süreler iş tecrübesi sayılabilir mi?

Cevap 3: SGK Tescil ve Hizmet Dökümümdeki kısmi zamanlı süreler iş tecrübesi olarak sayılacaktır.

Soru 4: İş tecrübemizi kanıtlamak için çalışma belgesi yerine SGK Tescil ve Hizmet Dökümü yeterli olur mu?

Cevap 4: Eğer şartlarda pozisyon/konum/meslek belirtmeden sadece belirli bir süre iş tecrübesi isteniyorsa SGK Tescil ve Hizmet Dökümü belgesi yeterli olacaktır. Ancak, örneğin “3 yıl yönetici pozisyonunda çalışmak” veya “2 yıl muhasebecilik yapmış olmak” gibi pozisyon veya meslek belirtilen hallerde çalışma belgesi gerekmektedir çünkü SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde konumunuz veya mesleğiniz (çoğu durumda belirtilmiş olsa da) her zaman belirtilmiş olmayabilir. Daha önce çalıştığınız firma veya kurumlardan firmanın kapanması veya diğer nedenlerle Çalışma Belgesi alamıyorsanız SGK Tescil ve Hizmet Belgesi ile başvurunuz, değerlendirme komisyonu belgenizin yeterli olup olmadığına karar verecektir.

Soru 5: Eğitim dili İngilizce olan üniversitelerden mezun olmak ifadesini açıklar mısınız?

Cevap 5: Adaylar bu şartı gerektiren bir pozisyona başvuruyorlarsa, mezun oldukları üniversitenin yabancı dilde eğitim yaptığını gösterir belgeyi başvurularına eklemek zorundadırlar. Belgeler Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenecektir.

Soru 6: Mevcut çalışma statüsünün başvuruya engel olduğu bir durum var mıdır?

Cevap 6: İşçi ya da kendi nam ve hesabına çalışıyor olma durumu başvuru önünde bir engel teşkil etmeyecektir.

Soru 7: Şu anda yurt dışındayım. Başvuru evraklarımı hazırlayıp e-posta yoluyla Türkiye'deki tanıdığıma iletmem ve tanıdığımın Kurumunuza teslim etmesi durumunda başvurum kabul edilir mi?

Cevap 7: Bazı belgelerin ıslak imzalı versiyonlarına ihtiyaç duyulduğu için, e-posta yoluyla gönderilen başvuru evrakları kabul edilmeyecektir. Evraklarınızı kargo aracılığıyla gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler