SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na göndermiş olduğunuz evrakların takibini yapmak aslında oldukça basittir. Teknolojinin hayatımızda çok büyük bir yere sahip olması bu işlemlere de doğrudan etki etmiştir. Detaylar...

67874
Daha Fazla Göster

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?
SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? Tüm kurumların belli başlı işlemlerini online kanallara taşıması vatandaşların hizmetlere ulaşımını kolaylaştırmıştır. Online işlemler sayesinde kurumların önünde oluşan uzun kuyrukların da önüne geçilmiştir.

SGK’ya göndermiş olduğunuz evrakların takibi için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. T.C kimlik numarası ve şifreniz ile giriş ile giriş yaptıktan sonra, standart evraklar, emeklilik evrakları ya da 2020 evrak takibinden birisini seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra evraklarınız görüntülenecektir.

SGK Evrak Sorgulama Ne İşe Yarar?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilen belgelerin ne durumda olduğu hakkında bilgi edinilebilir.
  • Son 10 yıla ilişkin Sosyal Güvelik Kurumu’na teslim edilen tüm evraklara ulaşılabilir.
  • Başvuruların olumlu veya olumsuz yanıtlarına ilişkin bilgilere ulaşılabilir.
  • Başvuruların neden olumlu veya neden olumsuz cevaplandıklarına ilişkin bilgilere ulaşılabilir.
  • Teslim edilen belgelerin son durumları hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır?
Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Yaş ve gerekli olan sigorta primini dolduran vatandaşların emeklilik başvurularının durumu e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Ayrıca aynı işlem Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Başvuran kişi www.uyg.sgk.gov.tr adresinden emeklilik durumuna ilişkin olarak takibi yapabilir.

DYS Evrakları Nedir?

DYS Evrakları Nedir?
DYS Evrakları Nedir?

DYS, emeklilikle ilgili olarak sunulan evraklara ulaşımı sağlayan bir araçtır. DYS, sorgulaması sonucunda aşağıdaki evraklara ulaşılabilmektedir.

  • Sigorta primi ödemesini tamamlamış ve yaşını doldurmuş kişilerin yapacağı emeklilik başvurusunun olumlu veya olumsuz yanıtı.
  • Emekli maaşı almaya hak kazananlar için maaş süreci hakkında bilgilendirme ve maaş ödemesinin ne zaman başlayaca ğı hakkında bilgiler.
  • Sosyal Sigortalar Kurumu’nun belirttiği prim ödemeleri hakkında bilgiler.
  • Aylık maaş ödemesi hakkında bilgiler.

Bu evraklar Doküman Bilgi Sistemi ile isteyen kişilere sunulmaktadır.

Teslim edilen evrakların ne durumda olduğu, hangi birimlere ulaştığı, hangi aşamaları geçtiği gibi bilgilere de SGK evrak sorgulama üzerinden ulaşmak mümkün.

Doküman Bilgi Sistemi yalnızca SGK hizmetlerini barındırmaktadır. Bundan dolayı başka bölümlere ve kurumlara teslim edilen belgelerin takibi bu sistem üzerinden yapılamamaktadır. Sadece SGK evraklarına ilişkin hizmet verilmektedir.

Evrak Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

Emeklilik için yapılan başvurularda işlemlerin tamamlanması 1 ay ile 2 ay arasında sürmektedir. 2 aylık sürecin geçmesine rağmen hala bir geri dönüş yapılmazsa eğer ilgili birimle iletişime geçilmesi gerekiyor.

Yapılacak olan takipler sigorta durumuna göre farklılık göstermektedir. 4A/4B/4C statüsündekiler için yapılan başvurular maksimum 2 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak bunların dışındaki statüleri kapsayan başvuruların sonuçlandırılması 2 aydan daha uzun bir süreyi kapsayabilir. Yurt dışı işlemleri yurt içi işlemlerine göre daha uzun sürebilmektedir.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır? İşte Detaylar!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!