1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. SGK İşten Çıkarma Kodları Neden Önemli?
SGK İşten Çıkarma Kodları Neden Önemli?

SGK İşten Çıkarma Kodları Neden Önemli?

Çalışma hayatına iş sözleşmesi düzenleyerek kadar oldukça önemlidir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Ancak iş akdi sonlandırılırken uygun mevzuata ve prosedürlere de dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Hem işçinin hem de işverenin bu prosedürlere uyması gerekmektedir. Aksi taktirde her iki taraf içinde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. İş akdi sonlandırılacaksa ona uygun SGK kodunun seçilmesi gerekiyor. SGK çıkış kodları 1’den 40’a kadar gitmektedir ve her bir kod farklı bir sebepten dolayı işten ayrıldığını göstermektedir.

Kodlar Neden Önemli?

Kodları basit bir formalite olarak görmemek ve eksiksiz bir şekilde tamamlamak en önemli noktalardan birisidir. Bu sadece işverenin sorumluluğunda olan bir şey değildir, işçi de en az işveren kadar bu işlemde sorumludur. İşten çıkış kodları, işçinin hangi sebepten dolayı işten ayrıldığı/çıkarıldığını ve sözleşme sona erdikten sonra işçinin hangi haklara sahip olup olmayacağını bildirmesi açısından son derece önem arz etmektedir. Basit bir prosedür gereği olarak görülmemelidir.

İşten çıkış koduna göre işçinin kıdem tazminatı, işsizlik maaşı ve ihbar tazminatı alıp alamayacağını belirlenmektedir. Bundan dolayı SGK iş kodu iş akdi sona eren her işçi için doğru olarak girilmek zorundadır. SGK kodunun kasti veya yanlışlıkla girilmemesi işçiyi mağdur duruma sokabilecekken, işveren içinde ağır yaptırımlara neden olabilir.

Kodlar Nasıl Değiştirilir?

İşçi işten ayrıldıktan sonra 10 gün içinde SGK’ya bildirim yapılması zorunludur. Eğer 10. gün resmi tatile denk geliyorsa, onu takip eden ilk mesai günü bildirimin yapılması gerekmektedir. Kodun değişim ve iptalinin de bu 10 günlük süre içinde yapılması gerekmektedir.

İşveren 10 günlük süre dolmadan bu kodu dileği gibi değiştirme hakkına sahiptir. Kodu 11. günde ise değiştirecek işverenin, dilekçe ile SGK’ya müracaat etmesi ve dilekçeye diğer belgeleri de eklemesi gerekmektedir. Ayrıca bu belgeler ispat edilen şeyi kanıtlar nitelikte olmalıdır. Önceki çıkış kodunun gerçek çıkış kodu olmadığı ispat edilirse eğer çıkış kodu 10. günden sonra da değiştirilebilmektedir.

Bu nokta da dikkat edilmesi gerek şey 10 günlük süreçtir. Bu sürenin sonunda ispatlar nitelikte olmayan başvuruları SGK tarafından reddedilmektedir.

Çıkış Kodu Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İlk olarak işçinin çıkış nedenine en uygun kod seçilmelidir. Esas olarak işçinin çıkışını niteleyen en iyi kodun seçilmesi gerekiyor, aşağıda birkaç tane çıkış kodu ve ne ifade ettiği belirtilmiştir.

01-Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi,

İşçi ve işveren arasında 2 aya kadar deneme süresi konusunda anlaşmaya varılabilmektedir. Bu süre sonunda taraflar bildirimde bulunmadan ve tazminatsız bir şekilde iş akdini sonlandırabilir.

12-Askerlik

Askerlikten dolayı işten ayrılacak olan işçi için bu kodun seçilmesi gerekmektedir.

20-Kampanya Bitimi

Bazı iş yerlerinde işçiler kampanyalı olarak çalıştırılmaktadır ve diğer kampanya süresine kadar iş akidleri askıda kalmaktadır. Kampanya bitiminden dolayı yapılacak çıkışlarda bu kod seçilmelidir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.