1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. SGK Kişisel Sağlık Verilerini Sattı.
SGK Kişisel Sağlık Verilerini Sattı.

SGK Kişisel Sağlık Verilerini Sattı.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, sigortalıların kişisel sağlık bilgilerini, üçüncü şahıslara 65 bin lira karşılığında ortaya çıktı.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, sigortalıların kişisel sağlık verilerini, üçüncü şahıslara 65 bin lira karşılığında ortaya çıktı.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) gebelik testi sonuçları, alkol, sigara kullanımı, psikiyatrik rahatsızlıkları, cinsel bozukluklar gibi kişilerin en mahrem sağlık bilgilerini özel firmalara 65 bin lira karşılığında 5 firmaya sattığı ortaya çıktı.

Üstelik Sosyal Güvenlik Kurumu'nun o satışı Sayıştay raporu ile belgelendi.

Türk Tabipler Birliği dava açtı. Danıştay kararıyla kişisel sağlık verilerimizi korumakla yükümlü olan devletin, değil kişisel verileri satmak, bunları en üst düzeyde korumak zorunda olduğu açıkça ortaya konuldu. Ama sonuç değişmedi. Satış işlemi Sayıştay raporuyla belgelendi.

SGK’nın yanıtında ise paylaşımın mevzuata uygun olduğu ve şartları taşıyan herkesle paylaşım yapılabileceği amacın kuruma gelir sağlamak değil, ülkenin sağlık politikalarına katkı sağlamak olduğu belirtiliyor.

Hasta haklarının hiçe sayılarak verilerin üçüncü şahısların eline geçmesine vatandaşlar da tepki gösterdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.