1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. SGK Optik Reçete Denetimini Optisyenlere Değil Farklı Branşlara Yaptırıyor
SGK Optik Reçete Denetimini Optisyenlere Değil Farklı Branşlara Yaptırıyor

SGK Optik Reçete Denetimini Optisyenlere Değil Farklı Branşlara Yaptırıyor

SGK'nın yıllık 300 Milyon TL tutarındaki optik reçetelerin denetiminin farklı branşlara yaptırması ile ilgili olarak Optisyenler Platformu taleplerini yineledi. SGK merkezi atama da dahil neden yönetmelikte olan hükümleri yerine getirmiyor?

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK'da 300 Milyon TL'lik optik reçeteleri kimlerin denetlediği konusunu daha önce gündeme getiren optisyenler Platformu neden hale bir gelişme olmadığını sorguluyorlar. SGK KPSS 2017/2 atamasında da yönetmelik gereği optisyenlik branşı için atama talep etmemesine tepki çoğalıyor.

SGK'nın çalışma başlatması için illa Cumhurbaşkanı'na mı şikayet edelim diyen optisyenler yönetmelikte de olan ve optik reçetelerin kontrolünü ve diğer tüm işlemlerini yapmaya yetkili tek branşın kendileri olduğu için SGK'nın bu yanlışı düzeltmesi ve gerek merkezi gerekse açıktan alımlarla bu sorunu çözmesini bekliyorlar.

Yıllık 300 Milyon TL'lik denetimi kim yapıyor; SGK ortalama gözlük çerçevesi için 37-42 TL, camı için ise 15 TL ödeme yapıyor. Toplamda ise yılda 300 Milyon TL civarında optik reçete ödemesi yapıyor. Pe ki böylesine büyük bir tutardaki optik reçeteleri SGK'da hangi meslek grupları inceliyor, denetliyor?

SGK'nın taşra teşkilatı yani SGM ve SSGM Optik Servislerinde neredeyse Optisyen hariç her meslek grubu var. Örnek verecek olursak; VHKİ, Büro Personeli, Eczacı, Sosyal Güvenlik Mezunu, Bekçi, Hizmetli kadrolarını sayılabilmektedir.

Ortaöğretimi, Lisansı, Yüksek Lisansı Doktorası olmayan kendine has sadece Önlisans eğitimi olan Optisyenlik mezunu Optisyenlerin Optik Servislerine atamaları neden yapılmamaktadır? Bu alan kesinlikle Optisyenlik Mesleği eğitimi alan Optisyen unvanına sahip olan kişilerindir. SGK'nın bu konuyu acilen çözmesi ve 300 Milyon TL tutarındaki reçetelerin denetimini Optisyenlere yaptırması daha sağlıklı olacaktır.

Binlerce Optisyen aylardır gerek Kamu Denetçiliği Kurumu gerek Bimer üzerinden, gerek yüz yüze elden SGK yetkililerine gerekli tüm belge ve bilgilerle başvurduklarını ama baştan savma cevaplar aldıklarını belirtti.

SKG’nın konuyla ilgili cevabı; o cevaplardan en dikkat çekeni ise; SGK olarak bu yıl 300 kadromuzdan 220 sini Haziran merkezi atamada, kalan 80’i ise kurum içinde kullandık. Kasım atamasında DPB den Sağlık Teknikeri Optisyen kadrosu istesek vermezler, VHKİ Optisyen talebi edersek DPB onaylamaz diye geçiştirme cevaplar vermişler.

Kısacası, daha istemedikleri kadro sayısını bile vermezler/onaylamazlar diyecek kadar tembel bürokrasiyle günümüzde kamu kurumlarında bir çalışma başlatmak neredeyse imkânsız hala geldi.

Optisyenler ise bu konuda; ‘Sn. Cumhurbaşkanımızda bürokrasiden şikayetçi olduğunu sık sık gündeme taşıyor, 657 sayılı yasanın değişmesi gerçekten şart aksi halde kamu kurumlarına sunduğumuz bir çalışmada netice almak için illa Cumhurbaşkanımıza ulaşıp şikayet etmemiz mi gerekiyor, yoksa kamu kurumları bürokrasi tembelliğinden hiçbir çalışma yapmıyor’ diyorlar. 

Bizde buradan soruyoruz yılda SGK Milyon Lira tutarındaki reçetede denetim ihmalini inisiyatif alarak çözümlemek için çalışma başlatmadı, bu çalışmayı başlatması için illa Sn. Cumhurbaşkanına ulaşıp TEOG- Cam filmi emsali şikayet mi edilmesi gerekiyor? 

Son bir cümleyle özetlememiz gerekirse, liyakatin esas alındığı ve bürokrasi tembelliğinin kalktığı yeni bir sisteme acilen geçmek zorundayız, aksi halde sonuçlar ortada. Optisyenler Platformunun bu konudaki açıklama tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.