1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) Nedir?
SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) Nedir?

SGK Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) Nedir?

Bütün genel sağlık sigortası kapsamındaki kişilerin ve bunların bakmakla yükümlü olduklarının sağlık aktivasyon işlemlerinin, Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmadan otomatik bir şekilde yapılmasıdır. Detaylar...

A+A-

Bu sistem Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’lıların tek çatı altında birleşmesinden sonra bu kurumlardaki işlemlerin tek bir sistem üzerinden yürütülmesi için 2012 yılı Ocak ayında kullanıma alınmış bir programdır.

SPAS programı, emekliliği yeni başlamış olanları, işten çıkarılanları, yeni evlenenleri, boşananları, yeni doğan çocukları ve ölenleri nüfus kayıtlarının elektronik ortamından kontrol ederek işlemleri tamamlıyor. Böylece kişilerin genel müdürlüklere giderek işlem yaptırmasına gerek kalmıyor. İş değişikliği, evlilik, boşanma gibi sağlık hizmetlerinden yararlanma kapsamını değiştiren durumlarda, emekli aylığının durdurulması, işten çıkma ve vefat gibi durumlarda ise hak sahipliğini sistem otomatik olarak durdurmaktadır.

Örnek verecek olursak, herhangi bir kurumda veya iş yerinde işe giren kişinin bilgileri otomatik olarak kurum kayıtlarına geçmektedir. 30 günlük GSS prim gün sayısı şartının da tamamlanmasının ardından bireylerin hakları SPAS programı tarafından otomatik bir şekilde başlatılmaktadır. Sigortası başlatılan kişinin eşi ve 18 yaş altındaki çocuklarının bilgileri de otomatik olarak MERNİS sisteminden alınmaktadır ve hak sahipliği bu bireyler içinde başlatılmaktadır.

SPAS Tarafından Otomatik Aktivasyonu Yapılamayan Kişiler

Sigortalı kişinin bakmakla yükümlü olduğu anne babası ve 18 yaş altı çocukları ile emekli bireyler hariç çalışmayı sürdüren sigortalıların, 01.10.2008 önce veya sonrasında okumayan ve sağlık yardımlarına müstehak olan kız çocukları için kişilerin yazılı bir şekilde kurum müdürlüklerine başvurması şartı bulunuyor. Ayrıca öğrenci olanlar için öğrenci belgesinin ibraz edilmesi de gerekmektedir.

Buna ek olarak sistemden kaynaklanan hatalardan dolayı sağlık aktivasyonu hatalı yapılan veya yapılmayan kişilerin de yazılı bir şekilde kurum müdürlüklerine başvurarak sağlık aktivasyonlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Sağlık Aktivasyonunu Açık Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Vatandaşların sağlık aktivasyonlarının açık olup olmadığını veya açıkça kimin üzerinden yararlanıldığı öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına gelmelerine gerek yoktur. Vatandaşlar kurumun internet sitesi olan, www.sgk.gov.tr adresinden hizmetler bölümünde yer alan Provizyon sorgulama kısmından sağlık aktivasyonları hakkında bilgi sahibi olabilir.

Sağlık Hak Sahipliği Nedir?

Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanununa göre sağlık hizmetlerinden yararlanmaya layık olan bireylere sağlık hak sahibi denilmektedir. Provizyon işlemi sayesinde hak sahiplerinin sağlık hizmet sunucularında sağlık yardımlarına müstehak olduklarının kontrolü yapılmaktadır.

Hangi Durumlarda Sağlık Hizmetlerinden Şart Aranmadan Yararlanılabilir?

  • Bildirimi zorunlu olan bulaşıcı hastalığa yakalanan bireyler,
  • 18 yaşını doldurmamış bireyler,
  • Tıbbı manada başkasına muhtaç durumda olanlar,
  • Meslek hastalığı ve iş kazası durumları,
  • Savaş, afet, lovakt ve grev halleri,
  • Trafik kazası ve acil haller,
  • İnsan sağlığına zararlı madde bağımlığını önlemek için yapılan çalışmalar,

Bu durumlarda kişiler şart aramaksızın sağlık hizmetlerinden faydalandırılmaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.