1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. SGK, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı
SGK, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı

SGK, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. 5 Aralık Resmi gazetede yürürlüğe girdi. Stajla ilgili kısma açıklık getirmek adına haberimizi inceleyiniz.

A+A-

12 Mayıs 2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde bazı değişiklikler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanacak yürürlüğe girdi. Özellikle stajla ilgili kısım kafaları karıştırdı. İlgili kısmı eski ve yeni hali ile inceleyip sizler için detaylandırdık.

Sigortalılığın başlangıcı ve bildirim yükümlülüğü maddesinde yapılan değişikliklerin eski ve yeni hükümlerinde geçen ifadeler şu şekildedir.

Eski hüküm: Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya zorunlu staja başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar denilmektedir.

4’ncü madde tanımlar kısmıdır: 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar Alt işverenlerdir ve tanımı da şu şekildedir: Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin bir işte veya bir işin bölüm veya eklentilerinde, iş alan ve bu iş için görevlendirdiği sigortalıları çalıştıran üçüncü kişiyi ifade etmektedir.

Yeni hüküm: Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar denilmektedir.

Kanun hükmüne eklenen bölümler staj süresinin sigorta başlangıcı olarak kabul edildiğini ifade etmemektedir. Sadece mesleki eğitimin yanı sıra teknik eğitim ibaresi eklenmiştir. Ayrıca stajın yanı sıra tamamlayıcı eğitim, alan eğitimi ve bursiyerlik de eklenmiştir. Farklı bir değişiklik yapılmamıştır. Değişiklik tam metni için TIKLAYINIZ. 2010 tarihli yönetmelik için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.