SGK Tahsis Talep Formu Nedir?

SGK tahsis talep formu, sigortalı olarak çalışıp hayatını kaybeden kişinin 18 yaşından büyük hak sahipleri varsa bu kişilere maaş, evlenme, cenaze yardımı alabilmek için doldurması gereken bir formdur.

70473
Daha Fazla Göster

SGK Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formu için gerekenler;

 • T.C. Kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Daha sonra isimi ve soyisim yazılmalıdır.
 • Tahsis numarası, SSK’dan emekli olacaksanız 4/A SSK sicil numarası, Bağ-kurdan emekli olacaksanız da 4/B Bağ-kur sicil numaranızı yazmalısınız.
 • Hak sahibi olarak başvuru yaptığınız takdirde ise hayatını kaybeden kişinin tahsis numarası yazılmalıdır. Hak sahibi bölümüne anne, baba, çocuk veya eş yazılabilir.
SGK Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?
SGK Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?
 • Tahsis Talep Çeşidi; bu kısma yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, iş kazası ya da sürekli iş görememezlik geliri, iş kazası ölüm geliri, malulen emeklilik gibi talep çeşitlerinden birini yazmanız gerekir.
 • Ölüm tarihi kısmına yalnızca hak sahibi olarak başvuru yapan kişilerin aylığını almak istediğiniz ölen kişinin ölüm tarihinin yazılması gerekir.
 • Ödemelerin yapılacağı banka ya da PTT şubesi, bu bölüme aylığı almak istediğiniz bankanın ismi ya da PTT şubesinin ismi yazılması gerekir.
 • Sigortalığa yakınlığı, bu bölüme “Kendisi” ya da hak sahibi olarak başvuru yapılıyorsa “Hak sahibi” yazılmalıdır. Ayrıca hak sahibinin altına da anne, baba, eşi, çocuk bunlardan birinin yazılması gerekir.
 • Ölüm/tahsis talep tarihinde bakmakla yükümlü kişiler var mı? Bölümüne “Evet” yazılması gerekir.  Hak sahibi olarak başvuru yapacak olan kişilerin bu bölümü doldurmasına gerek yoktur.
 • Bakmak ile yüküm olduğu kişiler için sağlık yardımı talebi var mı? Bölümüne ise sağlı yardımı alabilmek için “Evet” veya “Hayır” yazılması gerekir.
SGK Tahsis Talep Formu
SGK Tahsis Talep Formu
 • Ölüm ya ad malul kalınmasında üçüncü kişilerin kastı var mı? Eğer bu gibi durumlar mevcut ise “Evet” yazılmalıdır. Çünkü bağlanılacak olan aylığın bir kısmı bu kişi veya kişiler alınacaktır.
 • Her türlü kazanç ve irattan elde edilen geliri asgari ücretin toplam net tutarından az mıdır? Bu bölüme eğer geliriniz asgari ücretin net tutarından az ise bu bölüme “Evet” yazın. Eğer geliriniz yoksa bu bölümü boş bırakabilirsiniz.
 • SSK 4/1-A ve Bağkur 4/1-B veya T.C. Emekli Sandığı 4/C bu bölümlere belirtilen yerlerden aldığınız bir maaş varsa bu bölüme bilgilerin yazılması gerekir. Eğer yoksa boş bırakabilirsiniz.

Tahsis talep çeşidi bulanan başlık altında amacı yazıldıktan sonra “Ölüm Tarihi” başlığı altına vefat eden sigortalı çalışanın ölüm zamanı tarih olarak yazılır. Vefanın ardından aylık gelen maaşından faydalanmak istenen kişinin tam olarak ölüm tarihi gün, ay, yıl şeklinde net ifadelerle belirtilmelidir.

Kanunun geçerlilik tarihinden sonra ölen sigortalıların edinilen hak sahiplerine ölüm aylığı hakkı bağlayabilmesi için;

En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş, olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır.

SGK Tahsis Talep Formu Ne İşe Yarar?

SGK tahsis talep formunun işlevleri tam olarak aşağıdaki sıraya göre şekilde sıralanmaktadır:

 • Ölüm aylığı başvurusunda,
 • Yetim aylığı başvurusunda,
 • Cenaze yardımı almak için
 • Evlenme yardımı almak için
 • Emeklilik talebini iletmek için kullanılır.

Sigortalıya Yakınlık Alanı Nasıl Doldurulur?

SGK, tahsis talep formu alanlarında yer alan sigortaya yakınlık başlığı kategorisinde “hak sahibi” ifadesinin yanında bulunması durumunda çocuk, eş, anne ve baba gibi yakınlık derecelerinden hangisi mevcut ise o yazılmalıdır.

Tahsis Talep Çeşitleri

Sigortalı olup ilk defa başvuru yapacak olanlar: Yaşlılık aylığı

Hak sahibi olanların bölümde yazacağı konu: Ölüm aylığı

İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik gelirine başvuracak olanlar: İş kazası geliri ya da sürekli iş göremezlik” geliri.

Vefat eden kişi iş kazası sonucu vefat ettiyse ve iş kazası sonucu gelir bağlanacaksa bu kısma: İş kazası ölüm geliri,

Malulen emeklilik talebinde bulunanlar: Malulen emeklilik, olarak başvurularda özellikle bulundurması gerekmektedir.

Tebligat Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SGK Tahsis Talep Formu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!