SGK, Yeni Yasa Geçmişe Uygulanmaz Diyor Fakat EYT İçin Uygulanıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için uygulanan geçmişe yönelik yasanın işlemesi durumuna SGK ne diyor? SGK: yeni yasa geçmişe uygulanmaz. Peki neden EYT’lileri mağdur eden yasa neden geçmişe doğru uygulanıyor?

SGK, Yeni Yasa Geçmişe Uygulanmaz Diyor Fakat EYT İçin Uygulanıyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK : “Yeni Yasa Geçmişe Uygulanmaz” diyor! Fakat 1999’da çıkan emeklilik yasasını geçmişe doğru uyguluyor. Bu çelişkinin ortadan kalkması gerekiyor.  EYT’nin kazanılmış hakkı gasbı hukuken/vicdanen sona ermeli!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni yasa geçmişe uygulanmaz hükmü direk internet sitesinde de yer almaktadır. Fakat ETY’lilerle ilgili olarak bu hüküm geçmişe doğru da uygulanmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan SGK’nın direk ilgili alanına ulaşabilirsiniz.

4/A hizmet akdi ile çalışanlar yaşlılık aylığı nedir? Yaşlılık aylığı, çalışma hayatının normal olarak sonlanması sonucunda belli şartının yerine getirilmesi sonucu bağlanan aylıktır.

Yaşlılık Aylığı Bağlanmasının Koşullan Nelerdir? Hizmet akdi ne çalışanların yaşlılık aylığının bağlanmasında hangi kanun hükümlerinin geçerli olacağı ilk defa sigortalı olunan tarihe göre değişiklik göstermektedir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre sigortalı olanlar için bu kanunlardaki şartlar geçerli olacak dolayısıyla bu kişilerin haklar korunacaktır denilmektedir.

EYT’lilerin bu hükümle ilgili itirazları bulunuyor! 1999’da IMF dayatmasıyla koalisyon hükümetince çıkarılan 25 Ağustos 1999 tarihli ve 4447 sayılı Kanunun yürürlük tarihi 8 Eylül 1999’dur.

Ancak 4447 sayılı Kanun, Dünyada ilk defa geriye işletilerek yürürlük tarihi olan 8 Eylül 1999 tarihinden önceki sigortalılara uygulanmış, Kanunun yürürlük tarihinden önceki şartlar geçersiz kılınmış ve bu kişilerin kazanılmış hakları korunmamış ve gasb edilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, yukarıdaki (web sitenizde) hukuki tespitinize/sözünüze uyunuz/gereğini yapınız deniliyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı EYT – Emeklilikte Yaşa Takılanların bu tarihten önceki müktesep emeklilik şartlarını ivedilikle veriniz! SGK’nin ilgili internet sitesi için TIKLAYINIZ.

eyt-001.jpg

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!