SGK’dan 15 Yaşına Kadar Çocuğu Olan ve Çalışmayan Kadınlara 2 bin 400 TL Destek

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından İŞKUR, “İşte Anne Projesi” ile 15 yaşına kadar çocuğu olan ve çalışmayan kadınlar, İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde günlük 80 lira, aylık 2400 lira devlet desteği veriliyor. İşte detaylar.

featured

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Başdanışmanı, Kadın Kolları Genel Koordinatörü, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay İŞKUR işte anne projesinin detaylarını paylaştı. Başlatılan ‘İşte Anne Projesi’ ile 15 yaşına kadar çocuğu olan ve çalışmayan kadınlar, İŞKUR’un işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde günlük 80 lira, aylık da 2 bin 400 lira devlet desteği alıyor. Programlar en az 3, en çok 6 ay sürüyor. Bu süre içinde anneye kreş parası da ödeniyor

400 LİRA KREŞ YARDIMI

İşte Anne Projesine katılan kadınlara sadece maaş ödenmiyor ayrıca çocukları Kin kreş desteği de sağlanıyor. Proje kapsamında; sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oklukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği veriliyor. Destek program süresince de devam ediyor. Bunun Kin de çocuğun kreşe gittiğine dair belgelerin İSKUR’a teslim edilmesi yeterli kreş desteği İle birlikte projeye katılan kadınlara devletin ödediği destek aylık 2.800 lirayı buluyor.

İŞSİZ olup da çalışmak isteyen annelere devlet günlük 80 lira Harçlık Ödüyor Uygulama, İŞKUR aracılığı ile yürütülüyor. Bu kapsamda da kadın istihdamının artırılması amacıyla İşte Anne Projesi başlatıldı. İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması için İŞKUR tarafından hem mesleki eğitim kursları hem de işbaşı eğitim programlan düzenleniyor.

Mesleki eğitim kursları ile amaç: mesleği olmayan veya bir mesleği olup da iş bulamayan ya da mesleği yeterli olmayan işsizlerin niteliklerini geliştirerek, istihdama katılmalarını sağlamak. İşbaşı eğitim programının temel amacı ise mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak istihdam edilmelerini sağlamak. İşte Anne Projesi de bu kapsamda hayata geçirildi

SİGORTA DA KARŞILANIYOR

Projeden, sadece 15 yaş dahil olmak üzere O-15 yaş arası çocuğu olan anneler yararlanabilecek. Çocuğun, proje devam ederken 15 yaşım tamamlaması ise projeden yararlanmak için engel değil.

Ayrıca bir istisna daha tanındı ve evlat edinen kadınlar da destekten faydalanabiliyor. Bu şartı yerine getiren kadınlara, IŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları halinde; kursun devam ettiği sürece ödeme yapılıyor. Ödenecek tutar ise günlük 80 lira. Daha açık bir anlatımla; 15 yaşına kadar çocuğu olan annelere.

GÜNLÜK 80, AYLIK 2 BİN 400 TL

İŞKUR’un açtığı programlara katılmaları halinde devlet günlük 80 lira aylık da 2.400 lira para ödüyor. Ayrıca annelerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası primi de karşılanıyor.

Proje kapsamında işbaşı eğitim programları, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Programlar günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor. Mesleği eğitim kurslarına katılacak kadınlar ise 160 gün kurs görüyor ve kurslar günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat. Yani, işte Anne Projesi ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan kadına devlet, 7.200 lira maaş ödüyor.

İŞTE ANNE PROJESİ ŞARTLARI NELERDİR?

İşte Anne Projesine nasıl dahil olunacak? Öncelikle, destekten yararlanmak için 015 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi oldukları belgeyi IŞKUR’a vermeleri gerekiyor. Proje kapsamında İŞKUR, 81 il müdürlüklerinde İşte Anne birimlerinin çoğu kuruldu. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunan illerde öncelikle İş Kulüpleri’ne katılmaları, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanıyor.

Ardından kadınlar, İŞKUR tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanıyor.

İŞTE ANNE PROJESİ DESTEĞİNDEN NASIL YARARLANACAKSINIZ?

0-15 yas arası çocuğu olan anneler yararlanabiliyor.

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

İşverenin birinci veya İkinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak,

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak,

Desteğe başvurulduğundan önceki 3 ay işverenin akşam olmamak,

Desteğe başvurulduğu tarihten önceki son 1 ayda emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olmak,

İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak gerekiyor.

Başvuru için tıklayınız:

www.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SGK’dan 15 Yaşına Kadar Çocuğu Olan ve Çalışmayan Kadınlara 2 bin 400 TL Destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!