1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK’dan Prim İadesi Nasıl Alınır ?
SGK’dan Prim İadesi Nasıl Alınır ?

SGK’dan Prim İadesi Nasıl Alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumun’dan iki farklı şekilde prim iadesi alınabilmektedir. Bunlardan ilki yaşını doldurmuş olduğu halde, emekli olmak için gerekli sayıda prim günü olmayan vatandaşlar için yapılan ödemedir ve bu toplu bir şekilde yapılmaktadır.

A+A-

İkinci prim iadesi ise birden fazla işverenden maaş alan vatandaşlar için yapılan asgari ücretin 7.5 katından fazla aylık kazanç üzerinden ödenen prim iadesidir.

Emekli olmak için iki farklı prim günü hesaplaması bulunmaktadır. 4/a’lı bir vatandaş 5300 prim gününü doldurduktan sonra 49 yaşında emekli olabilmektedir. 5300 prim günün dolduramayan çalışanlar içinse Sosyal Güvenlik Kurumu bir şans daha verir ve bu vatandaşların 3600 prim günü ile 60 yaşında emekli olmasının önü açılır, ancak emekli maaşları normalden daha düşük olacaktır.

Eğer 60 yaşına geldiği halde 3600 prim gününü dolduramayan sigortalı erkek için isteği halinde primleri iade edilir. Ancak tatmin edici düzeyde bir ödeme yapılmadığını belirtmekte fayda var.

Aynı anda birkaç farklı yerden maaş alan 4/a’lı çalışanlar içinse bir ay içinde ödenen prim tutarı asgari ücretin 7.5 katını aşarsa aşan kısımların %15’i oranında prim geri ödemesi yapılır. Çalışan kişi toplu ödemesini ancak emekli olduktan sonra alabilmektedir. Tavan miktarından fazla olan kazançlar içinse başvurunun yapıldığı tarihte ödenir, ödemeye faiz eklenmediği için fazla beklemeden başvurunun yapılması gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.