1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. SGK’dan Staj Sürelerinin Emeklilikten Sayılmasına İlişkin Duyuru Yayımlandı
SGK’dan Staj Sürelerinin Emeklilikten Sayılmasına İlişkin Duyuru Yayımlandı

SGK’dan Staj Sürelerinin Emeklilikten Sayılmasına İlişkin Duyuru Yayımlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından staj sürelerinin emeklilikten sayılmasına ilişkin duyuru, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yayımlandı. Son günlerdeki kamuoyuna yansıyan staj haberleri ile ilgili çok önemli bilgi verildi.

A+A-

Staj sürelerinin emeklilikten sayılmasına ilişkin duyuruya göre kamuoyuna yansıyan ve stajın emeklilikten sayılacağına dair haberlere dair açıklama yapılmasının uygun görüldüğü belirtildi. Staj mağdurlarını üzecek haber SGK tarafından yinelendi.

My Memur olarak ilgili yönetmelik değişikliğinin staj süresin emeklilik başlangıcı sayılmadığını belirtmiştik ve kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili olarak yönetmeliğin doğru açıklamasını sizler için belirtmiştik. SGK da bugün yaptığı açıklamada staj süresinin emeklilikten sayılması ile ilgili duyuruyu özellikle açıklamalı olarak ele aldı.

SGK’dan yapılan açıklama aynen şu şekildedir; Son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı hususunda gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığı görülmektedir.

Söz konusu Yönetmelik değişikliği; Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrencilerin “iş kazası ve meslek hastalığı” sigortası kapsamına alınmasını kapsamaktadır denildi.

680 sayılı KHK ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlı hale getirilmesi ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin kurulmasını içermekte olup, stajyer veya öğrencilerin sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanmasına yönelik herhangi bir değişiklik getirmemektedir.

Sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik hakları ancak kanunla düzenlenebilecek haklardır. Bu çerçevede, söz konusu haberlerin asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığı hususu kamuoyuna sunuldu.

staj-001.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum