Siber Güvenlikte Çalıntı Parolalar Dikkat Çekiyor

Siber güvenlik kuruluşları tarafından yapılan incelemelerde, oturum açma bilgilerinin çalınması ile 15 milyardan fazla parolanın para karşılığında satıldığı ortaya çıktı.

65586
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dark Net adlı karanlık ağda satışa çıkarılan parolalar, yaklaşık 15 dolarlık fiyatlar karşılığında alıcılara teslim ediliyor. Siber güvenlik açıklarını kullanarak hesapları çalan kişiler, 15 milyardan fazla çalıntı oturumu ele geçirdi. ESET’in Amerika’daki Digital Shadows şirketinden elde ettiği bilgiler incelendiğinde, siber suç forumlarındaki satılık hesaplar dikkat çekiyor. Bazılarının ilk defa satışa sunulduğu forum ortamlarında, 10 milyardan fazla hesabın da daha önceden satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Veri İhlalleri Ana Neden

Karanlık ağlarda yer alan satış başlıkları baz alındığında, siber suç pazarındaki hesap ve parolaların toplamda yüz bine yakın veri ihlalinden kaynaklandığı açıklandı. Özellikle finansal hesapların, akış hizmetlerinin ve önemli kuruluşların sistemlerine giriş imkanı sağlayan yönetici hesapları da erişim bilgilerinin çalınmasının önüne geçemedi.

Son yıllarda büyük bir artış yaşayan veri ihlallerinden kaynaklı hesap çalınma olayı, dolandırıcıların adeta gözde sektörü haline geldi. 2018 yılından bu yana çeşitli stratejiler ile hesap ve bilgileri ele geçiren dolandırıcılar, çalıntı hesapların 2 yılda yüzde 300 artmasına sebebiyet verdi.

Para Karşılığı Satılıyor

Karanlık siber suç sitelerinde hesap satışı yapan dolandırıcılar, 15 dolardan 70 dolara kadar değişen fiyatlar ile hesapları satmaya devam ediyor. Banka ve finans sektöründeki birçok hesabın 70 dolar gibi bir rakama satıldığı açıklanırken, online siteler ve sosyal medya hesaplarının da 15 dolardan bile daha az fiyata satıldığı görülüyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!