1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sigaraya Zam mı Geldi? Sigara Fiyatları Ne Olacak?
Sigaraya Zam mı Geldi? Sigara Fiyatları Ne Olacak?

Sigaraya Zam mı Geldi? Sigara Fiyatları Ne Olacak?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sigara ve alkol için 6 ayda bir gerçekleştirilen ÖTV artışı yapıldı. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Konuyla ilgili haber yapan Habertürk’ten Rahim Ak, sigara vergisinin arttığını, bunun 1,1 TL olduğunu, 1 paket sigaranın minimum 13,6 Türk Lirasından 14,5 Türk Lirasına yükseldiğini söyledi.

12,46 TL’si Vergi!

Sigara zammını konu alan ve haber yapan Ak, 14,5 TL olan sigaranın 12,46 TL’sinin vergi olduğunu, öncesinde vergi oranının yüzde 84 olduğunu ancak bu oranın yüzde 86’ya yükseleceğini söyledi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu kapsamında sigara ve alkol için 6 ayda bir vergilerde artış yapıyor. Vergi artışı kanunu gereğince öngörülen 6 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranı yüzde 6,89 olarak gerçekleşti. Fakat hem alkol ile sigarada ÖTV üzerinden KDV alındığı hem de sigaradaki çarpanın fazla olmasından dolayı bunların fiyatları çok yüksek oluyor. Gerçekleşen vergi zamları ile birlikte mart ayında gerçekleşen düzenleme ile birlikte 13,6 Türk Lirasına artış gösteren sigara 14,5 Türk Lirasına yükselmiş oldu. 1 adet sigarada temin edilen asgari maktu vergi ise 0,4569 Türk Lirasından 0.4883 Türk Lirasına yükseldi. Bunun sonucunda 1 paket sigaradan temin edilen asgari maktu vergi 9,13 Türk Lirasından 9,76 Türk Lirasına artış gösterdi. Paket başına temin edilen maktu vergide de artış oldu. Bu artış 0,4539 Türk Lirasından 0,4851 Türk Lirasına gerçekleşti. Paket başı sigarada ÖTV artışı 10,2511 Türk Lirası oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.