Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Günümüzde ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli alanlarda, çeşitli şekillerde sigortacılık faaliyetleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları zorunludur bazıları ise isteğe bağlı olmaktadır. Detaylar...

70718

Zorunlu olan sigorta çeşitleri devlet tarafından kanun ve yasalarla belirlenmiştir. Bu sigorta çeşitleri herkes için aynı olmayabilir. Kurumlar için farklı sigorta çeşitleri bulunduğu gibi bireyler içinde farklı sigorta çeşitleri bulunmaktadır.

Sigorta Acentesi Nedir?

Sigorta acentesi, sigorta şirketleri tarafından belirlenen kurallara, sözleşmelere bağlı olarak kurulan ve o sigorta şirketine bağlı olarak çalışan temsilciliklerdir. Sigorta acenteleri, bağlı olduğu sigorta şirketi adına kurumsal veya bireysel olarak kişilere bağlı olunan sigorta şirketi adına verilen yetkiler dahilinde sigorta için gereken tüm belgelere sigorta şirketi adına imzalar.

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta acentesi açmak için atılacak ilk adım Türkiye Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’ni okuyarak sigorta acentesi olabilmek ve sigorta acenteliği açabilmek için hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Daha sonra sigorta şirketleri hakkında bilgi edinmek gerekir. Sigorta şirketleri sigorta acenteliği vermek için gerekli olan tüm bilgileri öğrenmek önemlidir.

Sigorta acenteliği açmak için ikinci adım ise Başbakanlık Hazine Müsteşarlığınca verilen uygunluk belgesi alınması gerekir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) acentelik açmak için başvuru yapıp levha kayıt işlemleri için resmi süreçlerin başlaması için başvuruda bulunup onay almanız gerekir.

Türkiye’de yaşıyor olmak, medeni hakları taşıyor ve belirlenen suçlardan ceza almamak, daha önce herhangi bir ticari faaliyette bulunduysanız bu ticari faaliyetten iflas etmemiş olmak ve sigorta acenteliği teknik personel vasıflarına ve SEGEM sertifikasına sahip olmak şartlarını sağlamak önemlidir. En az 25 bin TL’lik mal varlığına sahip olmak gerekir.

Sigorta Acentesi Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Kazançlar sigorta türüne göre değişiklik gösterebilir. Ortalama bir rakam verecek olursak sigorta başına %9 ile %17 arasında kar yapılabilir. Diğer sektörlere göre nispet daha az müşterisi olan iş kollarında bu kar oranları çok daha yükseklere çıkmaktadır. Yine yaklaşık bir rakam vermek gerekirsek bu oran %40 seviyelerini görebilir. Bu kazançlar yapılan her sigorta için geçerlidir. Yani örnek verecek olursak bir kişi acenteye iki tane sigorta yaptıracak olursa bu iki sigortadan ayrı bir yüzde ile kar elde edilir.

Sigorta Acentesi Fatura Kesebilirler mi?

Sigorta acenteleri fatura kesebilmesi konusunda yasal bir düzenleme yoktur. Banka dekontu, sigorta poliçesi, komisyon gider belgesi, işlem sonuç ve ödünç sözleşmeleri fatura yerine geçebilir.

Sigorta Acente Müdürü Nasıl Olunur?

Exit mobile version