Sigorta Başlangıcına Bakılmaksızın Tüm Kadınlara Doğum Borçlanması Olanağı TBMM’ye Geliyor

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif ile tüm kadınlara doğum borçlanması olanağı getirilmesi isteniyor.

featured

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan yeni kanun teklifi ile sigortalılık başlangıç tarihi esas alınmadan tüm kadınlara doğum borçlanması olanağı tanınması amaçlanıyor. Nisan 2019 tarihi itibarıyla 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi tam metni ve gerekçesi şu şekildedir:

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun mevcut hali, kadınların doğumdan dolayı çalışmadıkları 2 yıllık süre için 3 çocuk ile sınırlı olmak üzere borçlanma yolu ile sigortalılıklarına sayabilme imkânı sağlamaktadır. Benzer şekilde erkeklere sigortalılık öncesinde askerlikte geçen sürelerini borçlanabilme hakkı verilmektedir.

Söz konusu uygulama sadece doğum yapan kadınların sigortalı olduktan sonraki doğumlarını kapsamakta, herhangi bir sigorta girişi olmayan kadınlar kapsam dışı bırakılmaktadır. Bu durum Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılık oluştururken aynı zamanda kadınların hemcinsleri arasında da ayrımcılığa yol açmaktadır.

Bu nedenlerle bu kanun teklifi ile Anayasa’nın 10’uncu maddesinde yer alan “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” ilkesiyle uyumlu bir şekilde doğum yapan kadınlar arasındaki ayrımcılığın giderilmesi amaçlanmıştır.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1: 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 41’n inci maddesinin birinci fıkrasının a bendindeki aşağıdaki gibi değiştirilmiştir:

Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile doğumdan önce veya doğum sırasında sigortalı olmasına bakılmaksızın, üç defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanılacak sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve ve çocuğunun yaşaması şartlarıyla talepte bulunulan süreleri,

MADDE 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni:

pdf.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sigorta Başlangıcına Bakılmaksızın Tüm Kadınlara Doğum Borçlanması Olanağı TBMM’ye Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Kadinlar yillardir bu düzenlemeyi bekliyor. Mecliste bu konu ile ilgili verilmiş 15 kanun teklifi bulunuyor. Önce doğum yapmıs sonra ışe girmis olan ve sgk tescili bulunan kadınlara doğum borçlanma hakkı verilmesken avrupada yaşayan ayni durumda bulunan Türk kadınlarına ülkemizde bu hak sağlanıyor.. Kadınlara yapilan bu ayrımcılık son bulsun. Sgk dan önce doğuranda, sgk dan sonra doğuranda Annedir.

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!