Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Çağımızda yaşanılan global krizler, doğal afetler ya da küresel salgınlar sebebi ile insanların yüksek oranda kendini garantiye almak istemesi sebebi ile sigorta şirketleri oldukça yoğun hale gelmiştir.

70853
Daha Fazla Göster

Bu minvalde sigorta eksperleri, devreye girerek sigorta çerçevesi içerisinde var olan risklerin gerçekleşmesi halinde oluşan kayıp ve hasar durumlarını ve miktarlarını, bu hasarların nedenlerini ve niteliklerini belirleyen bağımsız – tarafsız kişilerdir.

Sigorta Eksperi Nedir?

Kişilerin imzalamış olduğu sigorta sözleşmeleri neticesinde gerçekleşen riskleri tanımlamak ve kişilerin ne kadar zarara uğradığını belirlemek için sigorta eksperleri devreye girmektedir. Sigorta eksperlerinin genel olarak dikkat ettiği unsurlar ve sigorta eksperlerinin görev tanımı şu şekildedir;

Sigorta Eksperi Nedir?
Sigorta Eksperi Nedir?
 • Oluşan hasarların nedenini saptamak.
 • Hasar veren durum neticesinde oluşan hasar miktarını hesaplamak.
 • Sözleşmelerde var olan maddelere göre hareket etmek.
 • Ve uzmanlık alanına göre hasar ile ilgili değerlendirmeler yapmak.
 • Tüm bunların dışında, sigorta sektöründe bulunan eksperler kendi alanlarına göre değerlendirme yapmaktadır. Yani bu da bir eksperin her alanda herhangi bir sigorta sözleşmesi üzerinde çalışmasının doğru olmadığını göstermektedir.
 • Sigorta eksperleri aldıkları görevi daha sonrasında herhangi bir sebepten dolayı bırakmak zorunda kalırlarsa İcra Komitesinden yeni bir eksper talep edilmektedir.
 • Ek olarak sigorta eksperleri sigorta firmalarında, hazine müsteşarlığı içerisinde, bankalara bağlı olarak, adli davalarda ve uçak, gemi gibi araçların alım satımını yapan büyük firmalarda çalışabilmektedir.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur?
Nasıl Olunur?

Ülkemizde yaşayan insanların sigorta eksperi olmak için Hazine Müsteşarlığının belirlemiş olduğu bazı şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Sigorta eksperi olabilmek için herhangi bir meslek sahibi olunması gerekmemektedir.
 • Sigorta eksperi olarak çalışmak isteyen kişilerin daha önce iflas veya konkordato ilan etmemiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda tüm medeni haklarını kullanabilme ehliyetine sahip olmalıdır.
 • Sigorta eksperliği için üniversitelerin minimum 4 yıllık programlarından herhangi birinden mezun olunması gerekmektedir.
 • Sigorta eksperliği için gerekli kontenjanı Hazine Müsteşarlığı açmaktadır.
 • Açılan bu kontenjanlara girebilmek için yapılacak sınava üniversite mezunu olan tüm herkes başvurabilmektedir.
 • Bu sınavda başarılı olan kişiler SEGEM yani Sigortacılık Eğitim Merkezinin verdiği eğitimlere katılabilmektedir.

Sigorta Eksperleri Ne Kadar Kazanırlar?

Sigorta eksperleri kamu, kurum ve kuruluşlarında çalışıyorsa eğer sabit bir maaşa sahiptir. Buna istinaden kamu kurumlarında çalışan sigorta eksperleri 4500 TL + ek gelir ücreti almaktadır. Diğer bir yandan özel firmalar ya da şirketlerde çalışan kişiler ise firmaların büyüklük ve kurumsallığına göre 4.000 TL ile 10.000 TL arasında maaş almaktadır.

Sigorta Denetleme Kurulu Görevleri Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!