Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sigorta hasarsızlık indirimi, kasko poliçeleri ve primleri etkileyen bir olgudur. Detaylar...

70506
Daha Fazla Göster

Kasko, araçların başka bir araca yâda herhangi bir eşyaya çarpması, aracın yanması ve çalınması gibi durumlarda oluşabilecek hasarlar sonucunda ortaya çıkabilecek maddi durumlar nedeni ile kişilerin araçlarını güvence altına almak için yaptırdıkları bir sigortadır. Sigorta hasarsızlık indirimi ise, kasko poliçelerinde bulunan primleri etkileyebilen indirimlerden birisidir.

Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Sigorta acentalarının, kendileri ile sözleşme yapan kişilerin sözleşme süresince araçlarının hasarsız olması sebebi ile ödüllendirmesi ve buna istinaden bu müşterilerini ellerinde tutmak için sağladıkları bir sistemdir. Yani sözleşme süresi içinde poliçe de geçerli olan risklerin gerçekleşmemesi durumunda ya da ufak tefek olaylar olsa da herhangi bir şekilde poliçenin bozulmaması durumunda, bir sonraki poliçe döneminde sözleşme yapılan kişiye tanınan indirim olarak da bilinmektedir. Bu indirimlerden hem trafik hem de kasko sigortalarında yararlanabilirsiniz.

Sigorta Hasarsızlık İndirimini Bozmayan Haller Nelerdir?

Sigortalı kişinin karışmış olduğu kazada herhangi bir kusuru olmaması ya da tamamen karşı taraf sebebinden oluşan kazalar durumunda sigorta hasarsızlık indirimi bozulmamaktadır. Aynı zamanda bu kaza esnasında aracı hasar gören sigortalı hem hasar tazminatı alabilir hem de hasarsızlık indirim hakkı bozulmaz.

Cam kırılması ve radyo – teyp gibi araç içi eşyalarının çalınması durumunda bir yıl içerisinde sadece bir kez olmak üzere bu hasarlar giderilir ve hasarsızlık indirimi bozulmaz.

Mini hasarlar yani araç da oluşabilecek çizikler, vuruklar ve sıyrıklar bazı sigorta şirketlerinde hasarsızlık indirimini etkileyen bir durum olarak sayılmaz ve sayede hem bu küçük hasarlar giderilir hem de indirim hakkınız sabit olarak kalır.

Hasarsızlık İndirim Oranları Nasıldır?

Hasarsızlık İndirim Oranları Nasıldır?
Hasarsızlık İndirim Oranları Nasıldır?

Hasarsızlık indirimlerinden yararlanabilmek için mevcut sigorta şirketinizde 1 sene geçirmelisiniz. 1 yıl geçirdikten sonra alacak olduğunuz kasko ve trafik sigorta poliçelerinizde;

  • İlk kez kasko sigortası almanız durumunda %0
  • İlk 12 aylık sigorta süresi sonunda alabileceğiniz yenileme %30
  • İkinci 12 aylık sigorta süresi sonunda alabileceğiniz yenileme %40
  • Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonunda alabileceğiniz yenileme %50
  • Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonunda alabileceğiniz yenileme %60’tır.
  • Bu sürelerde alabileceğiniz indirimler yukarıda belirtilmiş olur her sigorta şirketi için farklılıklar olmaktadır. Bu indirimin belirlenmesin aracınızın yaşı, markası ve modeli gibi birçok kıstas etkili olmaktadır.

Sigorta Acenteliği Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sigorta Hasarsızlık İndirimi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!