1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Sigorta Provizyon Belgesi Nedir?
Sigorta Provizyon Belgesi Nedir?

Sigorta Provizyon Belgesi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne gidilmeden tek bir program üzerinden bakmakla yükümlük oldukları kişilerin sağlık aktivasyon işlemleri yapılır. Detaylar...

A+A-

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çoğu işi internet üzerinden kolaylıkla halledebiliyoruz. Sigorta provizyon işlemleri de böylelikle internet ortamından daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gecikmeye uğramadan yapılabiliyor.

Sigorta Provizyon Belgesi Nedir?

Kişilerin Genel Sağlık Sigortalıları ve bakmakla yükümlü olunan kişilerin sağlık ile ilgili işlemlerinin yapılması için 2012 yılında uygulamaya geçirilmiştir. Böylelikle Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne gidilmeden tek bir program üzerinden bakmakla yükümlük oldukları kişilerin sağlık aktivasyon işlemleri yapılır. Bu yapılan sistem sağlık provizyon aktivasyon sistemi (SPAS) olarak adlandırılır.

Sigorta Provizyon Belgesi Nereden Alınır?

Sigorta provizyon belgesi almak aslında çok basittir. Hem bu sistem üzerinden belgeyi sorgulayıp görebilir hem de bu belgenin çıktısını alabilirsiniz. Sigorta provizyon belgesi tek bir yerden alınır. Bu nedenden dolayı başka hiçbir yerden alınması mümkün değildir. Sigorta provizyon belgesinin alınacağı tek yer birçok resmi evrak alınabildiği, resmi kurumlara başvuru yapılabildiği ve resmi kurumlarla ilgili çeşitli sorgulamaların yapıldığı yer E-Devlet’tir. E-devlete girerek Sigorta provizyon belgesi ya da Sağlık provizyon belgesine ulaşabilirsiniz. Yine isterseniz E-devlet’ten bu belgeyi indirebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Böylelikle Sigorta provizyon belgesi elinize geçmiş olur. Bu belgenin istenildiği yere almış olduğunuz bu belgeyi hiç beklemeden hızlı bir şekilde götürebilirsiniz. Böylelikle işlerinizi hiçbir gecikmeye uğramadan rahatça yapabilirsiniz.

Sigorta Provizyon Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet’te bu belgeyi sorgulamak ve çıktısını alabilmek için gireceğiniz yer SGK kurumu yazan yere tıklayarak içerisinde bulunan Ortak (4/A 4B 4/C) hizmetler olan yere tıklayarak orada bulunan Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Müstehaklık Sorgulama kısmında bu belgeyi orada bulunan yazdır tuşuna basarak bu belgeyi görebilirsiniz. Aynı zamanda belgeyi almak istiyorsanız bu belgeyi indirerek çıktısını alabilirsiniz. 

Resmi olarak bu belgenin geçerliliği vardır. Eğer herhangi bir yerde istenildiği zaman E-devlet üzerinden belirtilen adımları takip ederek bul belgeye ulaşabilir ve yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. Bu çıktıyı aldıktan sonra belgeyi istenilen yere hızlıca götürerek ibraz edebilirsiniz. Bu sistemin yapılması bu belgeyi ulaşımı daha kolay bir hale getirmiştir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.