Sihirbaz Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Sihirbaz olmak birçok çocuğun hayalini kurduğu bir meslektir. Zamanla bu meslek dalına ilgi duyanlar, sihirbazlığı da profesyonel olarak yapmak isterler. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63431
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sihirbaz Ne Demek?

Sihirbaz Ne Demek?
Sihirbaz Ne Demek?

Sihirbazlık, her yaştan insanı, yapılan şovlarla etkilemektir. Kullanılan illüzyonlar, gizemli şovlar ve el çabukluğu ile yerine getirilen akıcı bir şov, izleyenleri büyüleyen bir işe dönüşür. Bu şovu yapan kişiye sihirbaz denir.

Sihirbaz Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Sihirbaz Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?
Sihirbaz Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Sihirbaz olmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler şöyledir:

 • Sabırlı olmak
 • Saygılı olmak
 • Kalabalık karşısında konuşabilmek
 • Özgüvenli olmak
 • El çabukluğuna sahip olmak
 • Pratik olmak
 • Eğlenceli ve esprili olmak
 • Sorumluluk sahibi olmak
 • Fedakar olmak
 • Sır tutabilmek
 • Eğlendirmeyi sevmek
 • Sahnede heyecanı kontrol edebilmek

Sihirbaz Olmanın İlk Şartı Nedir?

Sihirbaz olmanın ilk şartı, sihirbaz kodunu bilmektir. Sihirbaz kodu, sihirbazlık mesleğine ve bu mesleğin inceliklerine yönelik küçük sırları, başkaları ile paylaşmamaktan geçer. Böylece sihirbazlık numaraları yıllar geçse bile gizemi korumaya devam eder ve insanların ilgisini ve merakını çeker.

Sihirbazlık Kodunun Gerekli Noktaları Nelerdir?

Sihirbazlık Kodunun Gerekli Noktaları Nelerdir?
Sihirbazlık Kodunun Gerekli Noktaları Nelerdir?

Sihirbazlık kodu hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar şöyledir:

 • Topluluk önünde şov sergilenmeden tüm performans numaralarını yeteri kadar çalışmak
 • Kendi numaralarını ve başka sihirbazların şovlarında sergilenen numaraları kesinlikle ifşa etmemek
 • Sihirbaz olmayanlara, yapılan numaralar hakkında kesinlikle bilgi vermemek
 • Gerekli aşamaları izleyerek numaralar öğrenebilmek ve bu numaraları sergileyebilmek

Sihirbaz Olmak İçin Hangi Aşamalar Katedilmelidir?

Sihirbaz olmanın ilk adımı bu işin hobiden daha ileri bir iş olduğunu bilmektir. Sihirbazlık numaraları temelde iki aşamaya ayrılır. Bu aşamalara hakim olmak sihirbazlık için önemlidir. Bu aşamalar: Etki ve yöntemdir. Sihirbazlıkta görüntü her şeydir. Etki aşamasının ilk adımı ise konuşma şeklidir. Seyircinin ilgisini çekmek ve numaraya yönlendirmenin en önemli kısmı konuşmadır. Yapılacak numaranın seyircide etki bırakması için konuşma temel etkenlerden biridir.

El çabukluğu ile gerçekleştirilen illüzyonlar, yapılacak şovun yöntemini gizlemeye yardımcı olur. Bu nedenle pratiklik ve el çabukluğu için çokça deneme yapılmalıdır. İzleyiciler size soru sorduğunda sırrınızı açık etmeden dikkati başka yere çevirebilmelisiniz. Çünkü insanlar bazen soruları ile sizin sırrınızı açık edebilir ya da dikkatinizi dağıtabilir. Bu nedenle dikkatli ve özgüvenli olarak bu işi yapacak hale gelmeniz önemlidir.

Sihirbaz Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gereklidir?

Sihirbaz Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gereklidir?
Sihirbaz Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gereklidir?

Sihirbaz olmak için ülkemizde verilen bir eğitim bulunmamaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sihirbazlık hobinin ötesinde bir iş olduğu için bu işi yapmak isteyenler bolca çalışmalı ve kendilerini geliştirmelidir. Eğer imkanınız olursa başka bir sihirbazın yanında çalışarak numaralar öğrenebilir ve eğitim almış olursunuz. Sihirbazlık konusunda daha fazlasını istiyorsanız ise yurt dışına çıkmak ve oradaki sihirbazlarla birlikte çalışmak ve öğrenmek daha iyi olabilir. Çünkü yurtdışında sihirbazlık, ülkemizdekine göre daha ileri seviye de bir iş alanı oluşturmaktadır.

Sihirbazların Görevi Nedir?

Sihirbazın temel görevi insanları meraklandırmak, şaşırtmak ve en önemlisi eğlendirmektir. İnsanların heyecan duymasını sağlamak ve düşündürmek bu mesleğin diğer önemli noktalarıdır. İnsanları etkileyerek çeşitli illüzyonlar ve numaralar gerçekleştirmek sihirbazın temel görevidir.

Sihirbaz Nasıl Olunur?

Sihirbaz Nasıl Olunur?
Sihirbaz Nasıl Olunur?

Sihirbaz olmak için gerekli bir eğitim olmadığı için kendinizi eğitmeniz gerekmektedir. Sihirbaz olmak için basit ekipmanlara sahip olmalısınız. Mendiller, şapka, iskambil kağıdı ve ipler vb. en başta ihtiyacınız olacak temel malzemelerdendir.

Yapacağınız numaralar için çokça çalışmanız ve el çabukluğu ile pratiklik kazanmanız gerekmektedir. Öğrendiğiniz numaraları düzenlemek ve sırayla yapmak, belli zamanlarda tekrar ederek şov için hazırlık yapmak önemlidir. Başka sihirbazlardan etkilenebilirsiniz fakat kendi şovunuz için kendi tarzınızı ortaya koymanız gerekmektedir. Sihirbaz olmak için en önemli eğitim ise pratik yapmaktır. Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar başarılı bir sihirbaz olursunuz.

Sihirbaz Olmak için Yararlanılabilecek Kaynaklar Nelerdir?

Sihirbazlık numaralarını öğrenebileceğiniz içerikte birçok araç bulunmaktadır. Bunlar;

 • İnternet
 • CD ve DVD’ler
 • Kitaplar
 • Dergiler
 • Sihirbazlar
 • Sihirbazlık kitleridir.

Başarılı bir Sihirbaz Olabilmek için Ne Yapılmalıdır?

Başarılı bir sihirbaz olabilmek için öncelikle çok çalışmayı kaldırabilecek sabra sahip olmanız gerekmektedir. Çokça deneme yapmalısınız. Kendinize güvenmelisiniz, akıcı ve etkileyici konuşmalısınız. Kendinizi en iyi anlatacak bir tarz seçmelisiniz. Öğrendiğiniz numaraları peş peşe yaparak aralarında geçiş sağlamalısınız. Bu geçişler sırasında yapacağınız konuşma üzerine de çokça çalışmalı ve akıcılık sağlamalısınız. Kendinize bir boy aynası alarak el hareketlerinizi görerek çalışmanızda yarar vardır. Estetik görünüme sahip bir şov hazırlamak için bu çok yararlı bir etki sağlayacaktır.

Şov sırasında iki sunum şeklinden hangisini seçeceğinizi denemelisiniz. En önemli ve etkileyici numaranızı en başta yaparak güçlü bir giriş yapabilirsiniz ya da en önemli numaranızı en sonra saklayarak güçlü bir final yapabilirsiniz.

Başarılı bir Sihirbazlık için Her Şeyi Yapabilmek Zorunlu mudur?

Dört dörtlük bir sihirbaz olmak ve takip edilmeniz için her noktada iyi olmanız şarttır. Örneğin çok güzel bir şovunuz olabilir ama geçiş konuşmalarınız etkili değilse ve merak uyandırmıyorsa izleyici dikkatini size veremez. Sahne de sakin ve rahat değilseniz, gereğinden fazla heyecanlıysanız da yapacağınız şov ne kadar iyi olursa olsun acemi bir görüntü verirsiniz ve insanlar sizi izlerken etkilenmezler. Bu örneklerden de anlayabileceğiniz gibi sihirbazlıkta bir şeyi tam yapmak tüm şov için yeterli değildir. Çokça çalışarak her anlamda dört dörtlük olmanız başarı bir sihirbaz olmak için önemlidir.

Sihirbazlık Alanları Nelerdir?

Sihirbazlık numaralarını katagorileştirirsek bazıları şöyle sıralayabiliriz:

 • Güvercin sihri
 • Sokak sihri
 • Kart sihri
 • Platform sihri
 • İp sihri
 • Sünger topu sihri
 • Yakın sihir
 • Mendil sihri
 • Bozuk para sihri
 • Çocuklar için sihir
 • Sahne sihri

Sihirbazlar İçin Faydalı Öneriler Var mı?

Sihirbazlar için ilk önerimiz kesinlikle ayna karşısında çalışmaktır. Aynada kendinizi seyirci gözünden görerek hareket edersiniz ve böylece estetik bir sunum hazırlama imkanı sağlarsınız. Bir diğer önerimiz ise kendinizi videoya almanızdır. Böylece tüm şovunuzu kaydedersiniz ve kendinizi izlerken varsa hatalarınızı görürsünüz. Geçiş yaparken konuşmanızı ve hareketlerinizi izlersiniz. Buna göre konuşmanız üzerinden oynama yapabilir, konuşmanızı daha açıklayıcı ya da daha kısa hale getirebilirsiniz. Aynı gösterinizi farklı açılardan çekmeniz de önemlidir. Numaralarınızın sırrını korumak adına bu çalışmanız yararlı olacaktır.

Sahnede bazı hatalar meydana gelebilir. Bazı seyirciler sizi zor duruma sokabilir. Bu durumlarla başa çıkabilmek ve mücadele etmek önemlidir. Çokça pratik yaparak seyircilerin laf edebileceği şeylerin önüne geçebileceğiniz gibi sahne deneyimi kazanmanız da önemlidir. Sonuçta deneyimledikçe bu durumlarla başa çıkma yolunu öğrenebilirsiniz.

Sihirbazlar Ne Kadar Kazanır?

Sihirbazlık değişken ücretlere sahip olan bir çalışma ortamına sahiptir. Son yıllarda televizyonda gösterilerin sergilenmesi ile bu mesleğe olan ilgi artmıştır. Ayda birkaç kez bir AVM’de ya da benzeri bir yerde yapılacak küçük şovlar ile 4 bin liraya kadar kazanabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenize ve tanınmanızın artmasına bağlı olarak bu paranın kat ve kat fazlasını kazanabilirsiniz.

Youtuber Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sihirbaz Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!