1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Sınavlarda 'Makul Şüphe' Aramasına İptal
Sınavlarda 'Makul Şüphe' Aramasına İptal

Sınavlarda 'Makul Şüphe' Aramasına İptal

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda 'makul şüphe' araması Danıştay tarafından iptal edildi.

A+A-

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan sınavlarda ‘makul şüphe’ aramasına izin veren yönetmelik Danıştay tarafından iptal edildi.

Sınavlara girecek öğrencilerin retina taraması yada parmak izinden geçirilmesi ile bina dış çevrelerinin, şüpheli kişilerin ve araçların mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından aranabilmesine izin veren yönetmelik Danıştay 8. dairesi tarafından iptal edildi.

İstanbul Barosuna kayıtlı Av.Atilla ÖZEN tarafından yönetmeliğin çok tartışılan üç maddesini iptal etmesi ve yürütmesini durdurması istemiyle Danıştay’a dava açılmıştı.Davayı esastan inceleyen Danıştay 8.dairesi üç maddenin de iptaline karar verdi.Danıştay düzenlemenin anayasa da belirtilen temel hak ve özgürlük ilkesine aykırı olduğunu,böyle bir uygulamanın ancak kanunla yapılabileceğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.