1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sınavsız İkinci Üniversite Önlisans Bölümleri! AÖF Başvuru Şartları
Sınavsız İkinci Üniversite Önlisans Bölümleri! AÖF Başvuru Şartları

Sınavsız İkinci Üniversite Önlisans Bölümleri! AÖF Başvuru Şartları

Sınavsız üniversite başvuruları başladı. AÖF sınavsız ikinci üniversite ÖNLİSANS bölümleri için başvuru şartları nelerdir? Kimler AÖF’nin ikinci üniversite fırsatından faydalanabilir? İşte AÖF’de ikinci üniversite önlisans bölümleri ve şartlar!

A+A-

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi AÖF’de sınavsız ikinci üniversite başvuruları alınmaya devam ediyor. My Memur olarak sınavsız ikinci bir üniversite okumak için şartları ve bölümleri araştıran adayları için bu haberimizde genel başvuru şartlarını ve önlisans bölümlerini hazırladık. Sınavsız ikinci üniversite önlisans olarak başvuru için haberimizdeki tüm detayları incelemenizde fayda vardır. Başvuru bağlantısına haberimizin en altından ulaşabilirsiniz.

SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÖNLİSANS BAŞVURU KOŞULLARI

Sınavsız ikinci bir üniversite bölümüne başvuru yapıl okuyabilmek için yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (ön lisans) eğitime devam edilebilmekte ancak aynı anda iki örgün ön lisans programında eğitime devam edilememektedir. Fakat aşağıdaki hususlar dahilinde başvurular alınmaktadır.

ÖRGÜN-UZAKTAN EĞİTİMLERE KAYITLI veya MEZUNLAR

Meslek yüksekokullarında okuyan/mezun olanlar ile örgün lisans programlarından ön lisans diploması alarak ayrılmış olanlar,

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar (halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar) ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarında okuyan/mezun olanlar;

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans programlarından birine,

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak kaydıyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilirler.

DERS TRANSFERİ ve KREDİ SAYDIRMA!

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açık öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

ÖRGÜN ÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞENLER

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açık öğretim programına kayıt yaptırabilirler.

ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

AÇIKÖĞRETİM’de OKUMAKTA OLANLAR – İLİŞİĞİ KESİLENLER – ÖRGÜN ÖĞRETİMDE KAYDI BULUNMAYANLAR

Bir yükseköğretim programından mezun olamadan yükseköğretim programından ilişiği kesilen, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya açık öğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

AÖF ÖĞRENCİLERİN KAYITLARI ÖRGÜNE YERLEŞİNCE SİLİNMEZ

Açıköğretim programlarının herhangi birinde öğrenci iken okumakta olduğu alan dışındaki örgün öğretim programlarından birine yerleştirilen adayların açık öğretimdeki kayıtları silinmez.

ÖĞRENCİLİK HİZMETLERİNDEN YARARLANMA DURUMU

Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç, açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

AÖF KAYDINDAN SONRA ÖRGÜN ÖĞRETİM KAYDININ SİLİNME DURUMU

Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

YURTDIŞI DENKLİK DURUMU

Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

AÖF SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÖNLİSANS BÖLÜMLERİ

Açıköğretim Fakültesi (Önlisans)

Adalet,

Aşçılık,

Bankacılık ve Sigortacılık,

Coğrafi Bilgi Sistemleri,

Çağrı Merkezi Hizmetleri,

Dış Ticaret,

Emlak ve Emlak Yönetimi,

Ev İdaresi,

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık,

Halkla İlişkiler ve Tanıtım,

İlahiyat,

İnsan Kaynakları Yönetimi,

İşletme Yönetimi,

Kültürel Miras ve Turizm,

Lojistik,

Marka İletişimi,

Medya ve İletişim,

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası,

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi,

Radyo ve Televizyon Programcılığı,

Sağlık Kurumları İşletmeciliği,

Sosyal Hizmetler,

Spor Yönetimi,

Tarım,

Yaşlı Bakımı,

Yerel Yönetimler,

Web Tasarımı ve Kodlama olarak yer almaktadır. Aşağıdaki listede de özel şartları olan önlisans bölümlerini bulabilirsiniz. My Memur olarak ayrıca tüm önlisans bölümlerine dair hususları, iş bulma imkanlarına dair detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

ÖZEL ŞARTLARI BULUNAN SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÖNLİSANS BÖLÜMLERİ

Acil Durum ve Afet Yönetimi (Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.),

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı  (Bu programlarda uygulama dersi (Klavye Öğretimi) bulunmaktadır.),

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.)

İlahiyat (Programın öğretim dili Arapçadır.),

Laborant ve Veteriner Sağlık (Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.),

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik  (Bu programlarda uygulama dersi (Klavye Öğretimi) bulunmaktadır.),

Turizm ve Otel İşletmeciliği (Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.),

Turizm ve Seyahat Hizmetleri (Bu programlarda zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.),

Özel Güvenlik ve Koruma Özel Şartları:

Açıköğretim Fakültesi Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programına kayıt yaptıracak adayların ayrıca tam teşekküllü resmî bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.70 m’den, kız adayların 1.63 m’den kısa olmadığını belgeleyen sağlık kurulu raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini diğer kayıt belgeleri ile birlikte AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

Sınavsız ikinci üniversite başvuru için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler