Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Yönetmenlik birçok kişinin henüz ufak yaşlardan itibaren tutkusu haline gelen, elindeki kamera ile hayalini gerçekleştirmek isteyen kişilerin hedeflediği bir meslektir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63567
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlerleyen yaş gruplarında da bu meslek grubuna ilgi duyulması son derece doğaldır. Oldukça zor ve bir o kadar da efor gerektiren bir meslek olan yönetmenlik tecrübe ve eğitim gerektiren bir iştir. Bununla beraber yönetmen olmak için gerekli şartları araştıran kişiler, yazımızda yönetmen olmanın püf noktalarını öğrenme imkanı elde etmektedir.

Sinema yönetmeni nasıl olunur? Sinema yönetmeni olmak için hangi okulları bitirmek gerekir? Yönetmenin sahip olması gereken özellikler nedir? Tüm soruların yanıtı yazımızda yer almaktadır.

Sinema Yönetmeni Nedir?

Sinema Yönetmeni Nedir?
Sinema Yönetmeni Nedir?

Sinema yönetmeni film ve benzeri yapımlarda senaryonun sahneye dökülmesine öncülük eden kişidir. Belirli bir senaryoyu film veya dizi kadrosunda yer alan oyuncular canlandırmaktadır. Bunun yanı sıra tüm bu oyuncular senaryoya hayat vermesinin yanı sıra akışın filmde sağlanmasından da yönetmenler sorumludur. Yönetmenlik her ne kadar kolay olarak gözükse de; içerisinde çok sayıda farklı zorluklar bulunduran bir meslek dalıdır. Gerek kişisel özellikler, gerekse alınan eğitim sonucunda elde edilen bilgiler bu mesleği yapma konusunda çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Yönetmenler, cast ekibi içerisinde yetki anlamında üst noktada bulunur. Birçok işi de bir arada yaparak büyük bir görevin altından kalkmaya çalışırlar.

Sinema Yönetmeni Ne İş Yapar?

 • Sinema yönetmeni bir filmin en doğru açılar ile çekilmesini sağlayan ve filmin geri dönüşlerinin olumlu olması adına yoğun çaba harcayan baş aktörler arasındadır.
 • Bu isimler senaryoyu yorumlayarak görsel bir şekilde zihninde tasarlar ve film akışını buna göre dizayn eder.
 • Yönetmenler senaryo incelemelerinin ardından senaryoya en uygun oyuncuyu seçmek için araştırmalar yapar.
 • Uygun oyuncu kadrosunun oluşturulmasının ardından, senaryonun geçtiği mekanları araştırmak da yönetmenin işidir. Hem çevre tahlili yapan, hem de bilirkişilerden görüşler alan yönetmenler film çekimleri öncesinde yoğun bir tempoda çalışmaktadır.
 • Aynı zamanda yönetmenler filmin görüntü yönetmenleri ve sanat danışmanları ile birebir temas kurarak nasıl bir çekim istediğini net bir şekilde anlatır. Yönetmenin isteğine göre de çekimler şekil alır.
 • Yönetmenler film senaryosunda rol almasını istediği kişiler ile konuşarak oyunculara film karakterleri hakkında detaylı bilgiler verir. Karakterleri kendilerine tanıttıktan sonra oyuncuların neler yapması gerektiği yönetmen tarafından anlatılır.
 • Çekim aşamasına gelmesinin ardından filmin tüm kamera çekim açıları yönetmen tarafından ayarlanmaktadır.
 • Sinema yönetmenleri için belki de en zorlu süreç film çekimlerinin tamamlanması sonrasındadır. Yönetmenler kurgu aşamasında film sahnelerinin birleştirilmesi, kesilmesi ve düzenlenmesi hakkında fikirlerini aktarmaktadır.
 • Sinema eserinin seslendirme kısmında dublaj yapımında yönetmenler de yer almaktadır.
 • Filmin çekimlerinin tamamlanmasının ardından müzikal bir ihtiyaç doğduğu takdirde müzisyenler ile görüşerek film için müzik görüşmeleri yapar.

Kimler Film Yönetmeni Olabilir?

Kimler Film Yönetmeni Olabilir?
Kimler Film Yönetmeni Olabilir?

Film yönetmeni olmak için birçok meslek grubunda olduğu gibi yeterlilikler kadar kişisel özellikler de son derece önemlidir. Özellikle bu mesleği yapmak isteyen kişiler hayal dünyasının geniş olmasından dolayı kendilerine büyük artılar sağlamaktadır. Bu nedenle film yönetmeni olmak isteyen kişilerin hayal dünyasının gelişmiş olması ve tasarım yeteneklerinin bulunması son derece önemlidir. Aynı zamanda farklı kültürleri tanıma merakı olan ve okuyan, araştıran kişiler kendilerine her zaman için yeni kazanımlar katabilir. Bu anlamda yönetmenler kalabalık bir kadro ile çalıştığı için empati kurma yeteneği olan, farklı karakterler ile çalışma anlamında problem yaşamayan, ekibine karşı titiz ve sabırlı ve aynı zamanda da sorumluluk sahibi bir birey olmalıdır. Tüm bu özelliklere sahip olan yönetmenler sadece kişisel özellikleri ile bile işini fazlasıyla kolaylaştırır.

Yönetmenlerin Çalışma Koşulları Nasıldır?

 • Yönetmenler genellikle stüdyo ortamında vakit geçirmesine rağmen zaman zaman farklı ortamlarda da yer alabilmektedir.
 • Bulundukları ortamda her zaman için insanları organize etme görevi yönetmene bağlıdır.
 • Yönetmenlerin çalışma saatleri genellikle düzensiz olarak bilinmektedir.
 • Set ekibi ve diğer oyuncu kadroları ile sürekli olarak etkileşim halinde kalır.
 • Son derece yorucu bir ortamda iş akışını sağlamaya çalışır.
 • Yönetmenliğini yaptığı filmin konu ve senaryosuna uygun olarak farklı ortamlarda mesai harcama ihtimalleri vardır.
 • Aynı zamanda yine senaryo gereği çok güvenli olmayan, tehlikeli ve rahatsız edici yer ve mekanlarda da çekim yapmak zorunda kalabilmektedir.

Yönetmenlik, oldukça zor fakat bir o kadar da değerli bir meslektir.

Yönetmen Nasıl Olunur?

Yönetmen Nasıl Olunur?
Yönetmen Nasıl Olunur?

Yönetmen olmak adına eğitim sürecini tamamlamak isteyen bireyler üniversitelerde İletişim Fakültelerine girebilirler. Bu fakültelerde Sinema Televizyon Bölümü veya Film Tasarımı Bölümü gibi alternatifler yer almaktadır. Türkiye’de farklı üniversitelerde farklı isimleri taşıyan fakat aynı eğitimi veren bölümler de yer alır.

Bununla beraber mezuniyetin ardından yurt içi veya yurt dışında özel eğitim almak da son derece büyük bir artı olacaktır. Çünkü teorik olarak öğretilen her kazanımın ardından özel eğitimler ile bunu pekiştirmek büyük bir avantajdır.

Sinema yönetmenliği konusunda bilinmesi gereken detaylardan biri de kişilerin kamerayı eline almak için mutlaka üniversite mezunu olması şartının olmamasıdır. Hobi veya küçük yaştaki ilgiden dolayı kısa metrajlı filmler, yarışmalara katılma konusunda teşvik edici olabilir. Kısa film yarışmaları ile başlayan süreç belki de daha hızlı bir kariyer yükselişini beraberinde getirebilir.

Bu nedenle yönetmen olmak isteyenler mutlak suret ile üniversite bitirmek zorunda değildir. Özel eğitimler alarak da yönetmen olma hayallerine kavuşma imkanı elde ederler.

Sinema Yönetmeninin İş İmkanları Nelerdir?

Sinema yönetmeni özel televizyonculuk ve dizi yoğunluğu altında yoğun bir ilgi görmeye başlamıştır. Yönetmenlerin çeşitli anlaşmalar ile beraber sinema filmine soyunması gibi dizi ve özel yapımlarda da koltuğun başına geçmesi mümkündür. Böylelikle yönetmen adayları sadece sinema ile kısıtlanmamış aynı zamanda televizyon dizileri için de önemli bir imkanı elde etmiştir. Bu nokta da bilinmesi gereken en önemli detay dizi yapımlarından reytinge bağlı olarak ilerliyor olmasıdır.

Görüntü Yönetmeni Nedir?

Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Film yönetmeni yerine görüntü yönetmenliği yapmak da mümkündür. Bunun için, dizi ve filmlerde senaryoya uygun bir biçimde ışık ayarlamaları ve kamera kullanımı elzemdir. Kişiler, görüntü yönetmeni olmak adına ağırlıklı olarak kamera arkasındaki teknik detaylara ilgi göstermelidir. En iyi görüntü kalitesini yakalamak adına görüntü yönetmenlerine büyük bir iş düşmektedir.

Sanat Yönetmeni Nedir?

Görüntü yönetmeni kadar konuşulan bir alan olan sanat yönetmenliğinde, oyuncuların görselliği bu mesleği yürütenlere devredilmiştir. Kostüm seçimi, mekan ve dekor seçimleri konusunda film yönetmeni ile işbirliği halinde olan sanat yönetmenleri, görsel sanat ve müzik düzenlemeleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Sinema Yönetmenleri Ne Kadar Kazanır?

Sinema yönetmenliği ile elde edilen gelirler, proje başına anlaşmalar ile yapılmaktadır. Çekilecek olan filmin hitap edeceği kişi sayısı, gişe hedefi, projenin büyüklüğü gibi etkenler yönetmen maaşlarını fazlasıyla etkiler. Yönetmen, başarılı bir iş çıkardığı takdirde bir sonraki proje için daha da önemli bir gelir elde edebilme şansı yakalar. Bu nedenle her film yapımında en iyisini yapmak için yoğun bir çaba gösterirler.

Gazeteci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

2
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!