1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Memurları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Memurları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Memurları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği

3 Kasım 2017 tarihli resmi gazetede Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamu personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği tam metni için tıklayınız.

A+A-

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 3 Kasım 2017 tarihli ve 30229 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğini aşağıdaki bağlantıdan ayrıca indirebilirsiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinden bazı kısımlar şu şekildedir:

Bu Yönetmeliğin amacı, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Bu Yönetmelik; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün merkez ve temsilciliklerinde 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi görev yapan memurlardan müdür ve daha alt unvanlı görevlere görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacakları kapsar.

Görevde yükselmeye tabi kadrolar:

Yönetim Hizmetleri Grubu; Müdür, Destek Hizmetleri Müdürü, İnsan Kaynakları Müdürü.

Araştırma ve Planlama Hizmetleri Grubu; Araştırmacı, Uzman.

Bilgi İşlem Hizmetleri Grubu; Çözümleyici.

İdari Hizmetler Grubu; Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Memur, Muhasebeci.

Destek Hizmetleri Grubu; Hizmetli.

Unvan değişikliğine tabi kadrolar:

Avukat, Mühendis, Matematikçi, İstatistikçi, Ekonomist, Mütercim, Programcı, Tekniker, Teknisyen.

Görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak genel şartlar

Bu Yönetmelikte belirtilen kadrolara görevde yükselme suretiyle atanabilmek için; 657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen hizmet süresine sahip olmak, Görevde yükselme sınavına tabi olarak atanacaklarda, ilan edilen kadro için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere en az altı ay Genel Müdürlükte çalışmış olmak, c) Yazılı ve sözlü olarak yapılacak görevde yükselme sınavında başarılı olmak gerekir.

Görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak özel şartlar

Bu Yönetmeliğe tabi kadrolara görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalarda aranacak özel şartlar aşağıda belirtilmiştir:

Müdür, Destek Hizmetleri Müdürü, İnsan Kaynakları Müdürü kadrosuna atanabilmek için;

En az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından, en az dört yıllık eğitim veren harp okullarından ve polis akademilerinden mezun olmak gerekir.

Son müracaat tarihi itibariyle Mühendis, Mütercim, İstatistikçi, Matematikçi, Ekonomist, Araştırmacı, Uzman, Muhasebeci, Programcı, Çözümleyici, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Memur, Tekniker, Teknisyen kadrolarında en az üç yıl hizmet süresine sahip olmak gerekir.

Ana hizmet birimlerindeki müdürlük kadrolarına atanacakların yabancı dil bilgisi seviyesi bakımından Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS, e-YDS) en az (C) düzeyinde veya uluslararası geçerliliği bulunan ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından eşdeğerliği kabul edilen sınavlardan buna denk düzeyde başarılı olduğunu belgelemek gerekir.

Araştırmacı ve Uzman kadrosuna atanabilmek için;

En az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından, en az dört yıllık eğitim veren harp okullarından ve polis akademilerinden mezun olmak gerekir.

Matematikçi, Çözümleyici, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Memur veya Teknisyen kadrolarında en az üç yıl hizmet süresine sahip olmak gerekir.

Çözümleyici kadrosuna atanabilmek için;

En az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından, en az dört yıllık eğitim veren harp okullarından ve polis akademilerinden mezun olmak gerekir.

Bilgisayar sistemleri yönetimi ile sistem çözümleme veya sistem programlama konularında sertifikaya sahip olduğunu belgelemek, En az iki bilgisayar işletim sisteminin uygulamasını bildiğini belgelemek, Programcı, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Memur kadrolarında en az üç yıl hizmet süresine sahip olmak gerekir.

Bilgisayar İşletmeni ve Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni kadrosuna atanabilmek için;

En az lise veya dengi okul mezunu olmak, Memur kadrosunda en az iki yıl hizmet süresine sahip olmak, Milli Eğitim Bakanlığından onaylı Bilgisayar İşletmenliği sertifikasına sahip olmak veya herhangi bir bilgisayar programlama dili içeren bilgisayar dersi almış olmak ve bu hususu resmi olarak belgelemiş olmak gerekir.

Memur kadrosuna atanabilmek için;

En az lise ve dengi okul mezunu olmak, Hizmetli kadrosunda en az iki yıl hizmet süresine sahip olmak gerekir.

Muhasebeci kadrosuna atanabilmek için;

En az iki yıllık yüksekokulun ilgili bölümlerinden mezun olmak, Kamu kurumlarının muhasebe birimlerinde memur kadrosunda en az iki yıl hizmet süresine sahip olmak gerekir.

Unvan değişikliği suretiyle atanacaklarda aranacak genel şartlar

Bu Yönetmelikte belirtilen kadrolara unvan değişikliği suretiyle atanabilmek için;

657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartları taşımak, Yazılı ve sözlü olarak yapılacak unvan değişikliği sınavında başarılı olmak gerekir.

Unvan değişikliği suretiyle atanacaklarda aranacak özel şartlar

Unvan değişikliği suretiyle atanacaklarda son başvuru tarihi itibariyle aşağıdaki özel şartlar aranır:

Avukat kadrosuna atanabilmek için;

Hukuk Fakültesi mezunu olmak, Avukatlık ruhsatnamesine sahip olmak gerekir.

Mühendis, Matematikçi, İstatistikçi, Ekonomist kadrosuna atanabilmek için;

Fakülte veya en az dört yıllık yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir.

Mütercim kadrosuna atanabilmek için;

Fakülte veya en az dört yıllık yüksekokulların Filoloji, Mütercimlik, Tercümanlık veya ilgili diğer bölümlerden mezun olmak, Başvuru tarihinden önceki son 3 yıl içinde alınmış olması kaydıyla Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS, e-YDS) en az (B) düzeyinde veya uluslararası geçerliliği bulunan ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından eşdeğerliği kabul edilen sınavlardan buna denk düzeyde başarılı olduğunu belgelemek gerekir.

Programcı kadrosuna atanabilmek için;

En az iki yıl süreli yüksekokulların bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmak veya dört yıllık yükseköğretim mezunu olup Milli Eğitim Bakanlığından onaylı programcı sertifikasına sahip olmak, En az iki programlama dilini bildiğini belgelemek gerekir.

Tekniker kadrosuna atanabilmek için;

En az iki yıl süreli mesleki veya teknik yükseköğretim mezunu olmak gerekir.

Teknisyen kadrosuna atanabilmek için;

En az lise dengi mesleki veya teknik eğitim öğretim veren okullardan mezun olmak gerekir. Yönetmeliğin tamamı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.