1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Skandal, Akaryakıtımıza Yağ Karıştırmışlar
Skandal, Akaryakıtımıza Yağ Karıştırmışlar

Skandal, Akaryakıtımıza Yağ Karıştırmışlar

EPDK 16 Akaryakıt Şirketine 12.5 Milyon TL İdari Para Cezası Uygulanmasına Karar Verdi.

A+A-

EPDK motorine yağ karıştırarak tağşiş ettiği ve hile amacıyla ürün bulundurduğu gerekçesiyle 16 akaryakıt şirketine 12.5 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 16 şirkete toplam 12 milyon 472 bin 16 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Kurul kararlarına göre, bu firmalara, motorine yağ karıştırılarak tağşiş edildiği, tağşiş veya hile amacıyla akaryakıta katılabilecek ürünlerin istasyonda bulundurulduğu, ulusal marker seviyesi geçersiz ve teknik düzenlemelere aykırı akaryakıt ikmali yapıldığı, mühürlenmiş olan istasyonda plastik ve gizli tank bulundurulduğu, mühürlenen istasyonda satış faaliyeti yapıldığı, mühürlenen istasyonda, pompa takılmak suretiyle piyasa faaliyeti yapıldığı gerekçeleriyle toplam 12 milyon 472 bin 16 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Kurul ayrıca, muhtelif tarihli faturalar karşılığında akaryakıt ikmal etme, dağıtıcısı dışında akaryakıt ikmal etme, jet yakıtını amacı dışında kullanma, teknik düzenlenmelere aykırı akaryakıt ikmal etme, proje onayı almadan iç tesisat imalatı yapma, yeterli şart ve seviyede ulusal marker içermeyen ürün bulundurma, hile amacıyla akaryakıta katılabilecek ürünleri akaryakıta katarak ve kontrolündeki tankerde bulundurma nedeniyle 5 şirketten de yazılı savunma istedi.

Savunması istenmesine rağmen mevzuattaki yasal süresi içerisinde yazılı savunma yapmaması üzerine Kurul, 2 şirkete de mevzuat hükümlerine uygun hareket etmede gereken özeni göstermesi için ihtarda bulundu.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.