Sokağa Çıkma Sınırlamasının Detayları Neler?

İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma sınırlamasına dair genelgede detaylar açıklandı.

63099
Abone Ol
Daha Fazla

81 İlde Sokağa Çıkma Sınırlaması Uygulanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün duyurulan LGS ve YKS’nin yapılacağı günlerde uygulanacak sokağa çıkma sınırlamasında detaylar belli oldu. İçişleri Bakanlığı bu konudaki detayların yer aldığı genelgeyi yayınladı. Buna göre LGS yani Liselere Giriş Sınavı ve YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın yapılacağı günlerde Türkiye genelinde 81 şehirde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Bu tarihlerin 20 Haziran 2020 Cumartesi – 27 Haziran 2020 Cumartesi – 28 Haziran 2020 Pazar günleri olduğu açıklandı. İşte detaylar…

Sokağa Çıkma Sınırlaması Hangi Saatlerde Olacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen LGS ve YKS önlemleri konu başlıklı genelgeye göre Liselere Geçiş Sınavı’nın yapılacağı gün olan 20 Haziran 2020 Cumartesi (yarın) günü 09:00 – 15:00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

Aynı genelgede önümüzdeki hafta sonu düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı günlerinin de bu sınırlamaya dahil olduğu belirtildi. Buna göre 27 Haziran 2020 Cumartesi günü 09:30 – 15:00 saatleri arasında, 28 Haziran 2020 Pazar günü de 09:30 – 18:30 saatleri arasında sınırlama olacak.

Sınırlama Günlerinde Nereler Açık Olacak?

Genelgede bu uygulamanın Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile hazırlandığı, bahsi geçen sınavların toplum sağlığı ve kamu düzenin korunması ve uygun şartlarda gerçekleşmesi için bazı önlemlerin alındığı bildirildi.

Sokağa çıkma sınırlamasının uygulanacağı günlerde sınava girecek öğrencilerin yanı sıra toplu taşıma ile sınava gidiliyorsa 1 yakınları bu uygulamaya tabi olmayacak.

Şehir içi toplu taşımada belediyeler tarafından gerek görülmesi halinde sefer sayıları artırılacak.

Ekmek fırınları ve unlu mamul üreten, satan işyerleri, market, bakkal, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar açık olacak. Vatandaşlar yürüme mesafesinde olan bu işletmelere gidebilecekler.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!