Son Dakika! Bekçilere Silah Kullanma Yetkisi Verildi!

TBMM Genel Kurulu, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ilgili teklifin 2 maddesini daha kabul etti.

62663
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanun Teklifinin 2 Maddesi Daha Kabul Edildi

Bekçilerin yetkisinin artırılması ile ilgili meclise sunulan kanun teklifinin kabul edilen maddeleri ile beraber, bekçiler artık silah ve zor kullanma yetkisine sahip olacak.

Teklifin birinci bölümünde yer alan 9 maddelik kanun teklifinin ardından, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerde Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi’ne 2 madde daha eklenmiş oldu.

Şüpheliyi Yakalama Yetkisi Kabul Edildi

Mahalle ve Çarşı Bekçileri, aldıkları yeni yetkiler ile beraber suç işlenme sırasında veya işlendikten sonra şüpheli veya şüphelileri yakalamak adına yetkiye sahip olacak. Bununla beraber yakalanan şüphelinin hem kendilerine hem de çevredeki vatandaşlara zarar vermelerini engellemek amacıyla tedbir almak, suç delillerini ortaya koyan kanıtlar için koruma tedbirlerini almak ve tanıkların kimlik ile adres bilgilerini tespit etmek için yetkiye sahip olacaklar.

Zor Kullanma Yetkileri Olacak

Kabul edilen bir diğer maddede ise, Çarşı ve Mahalle Bekçileri’nin zor kullanma yetkisine dair verilen kanun teklifi de meclisten geçti.

Geçtiğimiz hafta meclisin açılmasının ardından ilk görüşmelerde Bekçi Yasası ile ilgili görüşmeler yapılmıştı. Bekçiler, geçen hafta meclisten geçen kanunlar ile birtakım yetki artırımlarına sahip oldu.

Kabul edilen maddeler ile birlikte bekçilerin durdurma yetkileri yürürlüğe girdi. Kimlik sorma yetkisi, üst araması yapmak, yürüyüş engellemek ve halkın istirahatini bozanları engellemek gibi yetkiler de, geçtiğimiz hafta Bekçi Yasası’na dahil edilmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!