1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. SON DAKİKA: Hükumet Memurlar ve Emekliler için Zam Teklifini Açıkladı
SON DAKİKA: Hükumet Memurlar ve Emekliler için Zam Teklifini Açıkladı

SON DAKİKA: Hükumet Memurlar ve Emekliler için Zam Teklifini Açıkladı

SON DAKİKA: Hükumet 2020-2021 yıllarına yönelik toplu sözleşme görüşmelerinde zam teklifini  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı.

A+A-

Memurlar ve memur emeklileri tarafından günlerdir merakla beklenen 2020-2021 yıllarına yönelik toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında hükumet yani işveren cephesinden  ilk resmi maaş zammı teklifini  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk canlı yayında açıklandı.

Hükumetin zam teklifi belli oldu!

Memurların ve emeklilerin 2020 ve 2011 yıllarındaki maaş zam oranlarını ve sosyal mali haklarında belirlendiği toplu sözleşme kapsamında hükumet ilk zam teklifini açıkladı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında;  800' ün üzerinde talebin yapıldığını, bu konuda teknik açıdan çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Bakan Selçuk 2020-2021 yılı kamu görevlisi maaş zammı teklifi olarak; 2020 yılı ilk altı aylık 1. döneminde %3.5, ikinci altı aylık döneminde %3, 2021 yılının ilk 6 aylık dönemde  %3, ikinci altı aylık döneminde % 2.5 artış yapılması ve ek olarak her dönem sonunda gerçekleşen  enflasyon oranının o dönemin artışı aşması halinde aradaki farkın bir sonraki 6 aylık dönemin başlangıcı itibariyle verilmesini teklif etti.

Bakanın açıklaması üzerine; Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bu teklifin kabul edilemez olduğunu ve teklifi yok saydıklarını belirtti. makul bir teklif beklerken mağlul bir teklif aldıklarını dile getirdi.

KAMU İŞVERENİ TEKLİFİ ÖNCESİ MEMUR-SEN’DEN AÇIKLAMA

Hükümet tarafından memur ve emeklilerin zam  oranı teklifinin açıklanmasından hemen önce Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Açıklama Yaptı. İşte ara başlıklar;

"Birazdan başlayacak oturum ile birlikte 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, tekliflerin sunumu ve tasnifi bölümlerini bitirerek pazarlık bölümüne geçeceğiz. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti’ndeki “yetkili” sıfatına haiz konfederasyon ve sendikalar, toplu sözleşme tekliflerini Kamu İşverenine 24 Temmuz’da yani 22 gün önce sunmuştu. Kamu İşveren Heyeti ise ilk teklifini bugün yani toplu sözleşme sürecinin 16 gününde sunuyor.

Toplu sözleşme mevzuatının da uygulamasının da bu yönde samimi ve adil bir revizyona ihtiyacı var. Emek tarafınca masaya sunulan teklifler sadece oranlar, rakamlar ve tutarlardan ibaret değildi. Tekliflerin içeriğinde haklar, imkanlar, fırsatlar noktasında da eşik oluşturacak, milat olabilecek konu başlıkları yer alıyor.

Kamu İşveren Heyeti’nin masaya sunacağı ilk teklifin sadece 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin maaş ve ücretlere yönelik zam teklifi kapsamındaki oran, rakam ya da tutarlardan ibaret olmayacağına inanıyoruz.

Kamu İşvereninin hem genel toplu sözleşmenin diğer konu başlıklarına hem de hizmet kollarına yönelik tekliflerini de bugün ifade etmesini bekliyoruz.”

MEMUR-SEN'İN MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN ZAM TALEBİ NEYDİ?

Tüm sendikalar aslında memurlar ve emekliler için 2020-2021 yıllarına yönelik zam teklifleri kamu oyu ile paylaşmıştı. 11 hizmet kolunda oluşturulan komisyonlardan gelen teklifler ve Memur-Sen Konfederasyonu ile toplam 12 teklifin tekliflerinin görüşüldüğü toplu sözleşme talepleri kapsamında   Hükümet ile yapılan toplu sözleşme imza yetkisi bulunan Memur-Sen, 2020-2021 Toplu Sözleşmesinde taban aylığa seyyanen 200 TL, ilk yıl %8+7, ikinci yıl %6+6 zam ve 1. yıl %3, 2. yıl %2 refah payı talep etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
İlgili Haberler