Son Dakika! İş Yeri Açma Şartlarında Değişiklik!

Değişiklik! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iş yeri açma şartlarında değişiklik yapıldı.

62561
Abone Ol
Daha Fazla

Pek Çok Sektörü İlgilendiriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı hazırlanarak bazı değişikliklere gidildi. Yeni taslakta pek çok sektörü ilgilendiren değişiklilerin yer aldığı maddeler bulunuyor. Taslakla ilgili detaylar yayınlandı. İşte o detaylardan bazıları…

İş Yeri Açmanın Yeni Şartları Neler?

  • Emlak ile ilgili faaliyetlerinde bulunan iş yerlerinin en az 20 metrekare olması gerekecek. Aynı iş yerini 1’den çok kişinin kullanması halinde her işletmeci başına 5 metrekare alan ilave edilecek.
  • Oto galeriler bundan böyle toplu iş yerlerinde açılabilecek. Tapuda konut statüsünde görünen yerlere oto galeri açılamayacak. Galerinin olduğu katta konut yerleşiminin de olmaması gerekiyor.
  • Açık alanlarda ve kapalı alanlarda yer alan oyun, spor, eğlence ve macera parkları, lunaparklar, sirkler ve bunlar gibi iş yerlerinin düzenli olarak kontrol ve bakımının yapılması için en az 1 kişi olmak üzere elektrik ya da makine teknisyeni çalıştırılmak zorunda olacak.
  • Ticari amaç güdülerek yapı kayıt belgesi başvurusu yaparak belge alınmış olan iş yerleri için gereken can ve mal güvenliği şartlarının yerine gelmesi halinde yapı kullanma izin belgesinin olup olmadığına bakılmayacak, ruhsat verilecek.
  • Devir işlemi yapılmak istenen, ancak ilgili mevzuatlara aykırı durumu olan iş yerlerine 6 aylık süre tanınacak. Bu sürenin sonunda gerekli kontroller yeniden yapılacak. Gerekli şartların yerine getirildiği tespit edilirse devir işlemi yapılabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!