1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Son Dakika! Yurtdışından Gelenlere Karantina Uygulaması Kaldırıldı!
Son Dakika! Yurtdışından Gelenlere Karantina Uygulaması Kaldırıldı!

Son Dakika! Yurtdışından Gelenlere Karantina Uygulaması Kaldırıldı!

Yurtdışından gelenler için geçerli olan yurtlarda 14 günlük karantinanın artık uygulanmayacağı açıklandı.

A+A-

14 Günlük Karantina Uygulaması Yurtlarda Yapılamayacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yurtdışından Türkiye’ye planlı uçuşlarla toplu olarak gelen kişiler için geçerli olan koronavirüs önlemlerindeki esaslar yeniden belirlendi. Buna göre bir süredir devam eden yeni tip koronavirüs covid-19 salgını döneminde yurtdışından gelenlerin yurtlarda 14 gün karantinaya alınarak izole edilmesi uygulamasına son verildi. Yurtdışından gelenler Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda 14 gün misafir ediliyordu. Bu uygulama kaldırıldı. Artık gelen yolcuların muayenesi havaalanlarında yapıldıktan sonra evlerinde izole olmaları sağlanacak ve takipleri yapılacak.

Yurtlarda Kalanlar Evlerine Gönderiliyor

Halen Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalan yurtdışından gelenler 14 günün tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmadan PCR testleri yapılarak evlerine gönderilecekler. Bu kişilerin tamamının yurtlardan çıkışı 23 Mayıs 2020’de sonlanmış olacak. Konuyla İlgili resmi yazı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı’na, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ne, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Müdürlüğü’ne ve tüm valiliklere gönderildi.

Yazıda şimdiye kadar İçişleri Bakanlığı’nın hazırladı genelge doğrultusunda yurtdışından gelenlerin yurtlarda 14 gün karantinada tutulduğu, artık bu uygulamanın yurtlarda yapılmayacağı, kişilerin havaalanlarında muayene edilmelerinin ardından evlerine yollanacağı, takiplerinin evlerinden gerçekleştirileceği bildirildi. Halen yurtlarda olan kişilere de test uygulanacağı, pozitif vakaların hastanelere, negatif vakaların evlerine yollanacağı belirtildi.

Uygulama Nasıl Devam Edecek?

Bundan böyle yurtdışından gelen kişiler havaalanında uçaktan inmelerinin ardından muayene edilecek, semptomlarına bakılacak.

Bu kişilerin Türkiye’deki adresleri ve telefon numaraları alınacak. HSYS kısa adlı Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne bu bilgiler girilecek.

Muayene sonrasında bulgu rastlanan kişiler 112 aracılığıyla hastaneye yönlendirilecek.

Herhangi bir belirtisi olmayan kişilere onay formu imzalatılacak ve evlerine gitmelerine izin verilecek.

Bu kişilerden kendi evlerinde 14 gün kendilerini izole etmeleri istenecek ve takipleri sağlık çalışanları tarafından yapılacak.

Formu imzalayarak evinde kabul eden kişilere aykırı hareket etmesi halinde 31.50 lira para cezası kesilecek. Ayrıca haklarında suç duyurusunda bulunulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.