1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sorularla Cevaplarla Sağlık Personeli Lisans Tamamlama
Sorularla Cevaplarla Sağlık Personeli Lisans Tamamlama

Sorularla Cevaplarla Sağlık Personeli Lisans Tamamlama

Sağlık Personelleri tarafından umutla beklenen Lisans Tamamlama ile ilgili detaylar herkes tarafından merak edilmektedir.

A+A-

Sağlık Personelleri tarafından umutla beklenen Lisans Tamamlama ile ilgili detaylar herkes tarafından merak edilmektedir. Sizlerin aklınızdaki soruları en ince noktasına kadar cevaplayamayabiliriz. Bunun nedeni ise detayların önümüzdeki süreçte belli olacak olmasıdır.

Bildiğiniz gibi 26 kasım 2014 tarihinde Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair kanun Resmi gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu kanunun yayımlanması ile birlikte Lisans Tamamlama ilgili detaylarda MyMemur.Com haber sitemizde olduğu gibi bir çok sitede yer aldı. Fakat büyük bir ihtimal herkesin aklında hala soru işaretleri dolanıyor olsa gerek ki, bizler soru yağmuruna tutulduk. Şimdi sizi biraz daha detaylı ve açık olarak aydınlatmaya çalışalım.

Kanunun Geçici Madde 69. Maddesinde “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.” Yer almaktadır.

Sağlık Personellerinin ne yapması gerekiyor? Sağlık personellerinin problemi çözüldü mü?, 

Aslında şuan için netleşen bir durum söz konusu değildir. Ama Kanunda bu maddenin yer alması eninde sonunda problemin çözümüne yönelik büyük ve kesin bir adımdı. Yani Lisans tamamlama kesin bir çözüme hala kavuşmamıştır.

KANUNUN ÇIKMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Kanunu Çıkması ile birlikte Önlisans mezunu olan Sağlı Personellerinin Lisans Tamamlaması er geç olacaktır. Bu durum Bu Kanun ile Kesindir.

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU YÖK NEYİ BELİRLEYECEK?

Lisans Tamamlama ile ilgili aslında tüm detaylar YÖK tarafından belirlenecek.Mesleklerin hangi alanda lisans tamamlayacakları, hangi üniversitelerde eğitim verileceği, eğitim süresi, okutulacak dersler ve kredileri, lisans tamamlamaya başvuruların ne zaman, nereye, ne şekilde yapılacağını, sınavlar ve öğrenim şekli, uygulamalar, mezun olacak kişilerin alacağı unvan gibi detaylar YÖK tarafından belirlenecektir.

DETAYLARI YÖK BELİRLEYECEKSE SAĞLIK BAKANLIĞI NE YAPACAK?

Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasında yapılacak olan işbirliği kapsamında lisans tamamlama yaparak mezun olan sağlık personelleri aldıkları Unvana göre görev tanımları belirlenecek ve kadro tahsis edilecek. Mezun kişilerin bu kapsamda özlük hakları ve ücretleri yönetmelik ile belirlenecek veya düzenleme yapılacak.

LİSANS TAMAMLAMAYI HANGİ ÜNİVERSİTEDE YAPACAĞIZ?

Bildiğiniz gibi zaten sağlık Bakanlığı ile bazı üniversiteler arasında yapılan protokol kapsamında lisans tamamlama söz konusudur. Lakin yukarıda bahsettiğimiz gibi YÖK tarafından bu üniversitelere veya farklı üniversitelere yetkilendirme yapılabilir.

LİSANS TAMAMLAMA BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAR?

Yine Yukarıda bahsettiğimiz gibi bütün detaylar YÖK tarafından kesinleşecek. Başvuru yapılabilmesi için öncelikle Lisans tamamlamanın hangi üniversitelerde olacağı belirlenecek, Diğer detaylar (Başvuruların nasıl yapılacak, Başvurular nereye yapılacak, başvuru koşulları harç ücreti) durumları yetkilendirilen üniversiteler tarafından duyurulacak. Tabi başvurularda bu yetkilendirmenin ardından ilgili üniversitenin eğitim ve öğretim dönemi başlangıcı ile başlar.Ama muhtemelen 2015-2016 eğitim sezonuna yetişecektir.

EĞİTİM UZAKTAN EĞİTİM OLARAK MI YAPILACAK?

Kanunun Geçici 69. Maddesinde “Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir.” Şeklinde bir cümle yer almaktadır. Yani Eğitimler uzaktan eğitim şeklinde verilecek, Sınavlar İnternet üzerinden veya belirlenen bazı alanlarda yapılacaktır.

LİSANS TAMAMLAMA ÜCRETLİMİ?

Bu soruya da Ücretli olacak cevabını vermek durumundayız. Yetkilendirilecek Üniversite tarafından açıklanan harç bedeli ve öğrenim ücreti gibi rakamlar bulunmaktadır.Ancak ebelik ve hemşirelik lisans tamamlama yapanlar 2 yıl için 2000+2000 toplamda 4000 TL karşılında ücret vermişlerdi.

LİSANS TAMAMLAMAYA BAŞVURMALIMIYIM?

Bu Konuda yorum yapmak bize düşmezi Lisans tamamlaması yaparsanız ücretlerinizde, emekliliklerinizde, kıdem ve derecelerinizde artışlar olacaktır. Yüksek Lisans ve doktora yapmak isterseniz önünüz açılmış olacaktır. Tabi Bu Notu da geçmeden edemiyoruz. (Sağlık Bakanlığında Bir sağlık Personeli Nereye Kadar Yükselebilir?)

Sağlıkta Lisans Tamamlama Duyurusu

Sağlık Personeli Lisans Tamamlamayı Forum Sitemizde Tartışıyor

TÜSEB Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

Sağlık Bakanlığından Personele Lisans Tamamlama Hakkında Açıklama

Sağlık Personeline Lisans Tamamlama Detayları

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.