Sorumluluk Sınavı Nedir? Zorunlu mu?

Lise öğrencilerinin tabi olduğu sorumluluk sınavlarının tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Her dönem yapılan bu sınavlar ne ifade etmektedir? Sorumluluk sınavı nedir?

Sorumluluk Sınavı Nedir? Zorunlu mu?
Sorumluluk Sınavı Nedir? Zorunlu mu?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sorumluluk sınavları, yıl sonu sınavlarında başarısız olan öğrencilere tanımak bir haktır. Öğrencilere başarısız oldukları bu dersleri geçebilmeleri için her dönemin ilk haftası içinde sorumluluk sınavları yapılmaktadır. Birinci ve ikinci dönemde gerçekleştirilen bu sınavlar, yılda iki kere yapılmaktadır. Bu sınavların yapılmasındaki amaç öğrencilerin yıl sonu sınavları ile veremedikleri derslerden geçebilmelerini sağlamaktadır.

Sorumluluk Sınavı Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Sorumluluk Sınavları Ne Şekilde Yapılmaktadır?
Sorumluluk Sınavları Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Sorumluluk sınavları, birinci ve ikinci dönemin ilk haftasına gelecek şekilde gerçekleştirilmektedir. Sınavlar sözlü veya yazılı şekilde yapılabilmektedir. Bu sınavlar, yapılacak olan sınavın branşına ait iki öğretmen tarafından gerçekleştirilmektedir. İki alan öğretmeninin bulunmaması durumunda, biri alan öğretmeni olmak üzere toplamda iki öğretmen tarafından yapılmaktadır. Sorumluluk sınavına girerek başarılı olunması durumunda, o derse dair sorumluluk ortadan kalkmaktadır.

Sorumluluk Sınava Kimler Katılabilmektedir?

Sorumluluk Sınava Kimler Katılabilmektedir?
Sorumluluk Sınava Kimler Katılabilmektedir?

Sorumluluk sınavlarına 9, 10, 11 ve 12’inci sınıf öğrencileri ve hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler katılabilmektedir. Her öğrenci başarısız olduğu dersten sorumluluk sınavına girebilmektedir. Başarılı olunmasının halinde bahsi geçen dersten sorumluluk kalkmaktadır. Her öğrenci, sınavına gireceği dersin konularından sorumludur.

Sorumluluk Sınavları Zorunlu Mudur?

Sorumluluk Sınavları Zorunlu Mudur?
Sorumluluk Sınavları Zorunlu Mudur?

Öğrencilerin sorumlu olunan dersin bir üst programında başarılı olmaları ile birlikte yalnızca alt sınıftaki dersin sorumluluğu ortadan kalkmaktadır. Öğrencilerin kaldıkları derslerden geçebilmeleri için sorumluluk sınavına girmeleri şarttır. Ayrıca alan değiştiren ve bu sebeple bazı derslerden sorumlu durumuna düşen öğrencilerin de sorumluluklarının kalkması için sorumluluk sınavına girmeleri zorunludur. Öğrencilerin başarılı sayılabilmeleri için en az geçer not almaları gerekmektedir.

Öğrenciler, aldıkları derslerden, yıl sonunda toplam 3 tanesinden başarısız olmaları durumunda sorumlu olarak sınavı geçmektedirler. Ancak alt sınıflar da dahil olmak üzere 6 dersten fazla dersten başarısız olan öğrenciler için sınıf tekrarı gerekmektedir. Sorumlu olarak bir üst sınıfa geçen öğrenciler bu derslerin sınavlarına girerek başarılı oldukları takdirde sorumluluklarını ortadan kaldırabilmektedir. Kısacası öğrencilerin derslerini geçebilmeleri için sorumluluk sınavları zorunludur.

Okullarda Hibrit Eğitim Nedir?

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
4
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sorumluluk Sınavı Nedir? Zorunlu mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!