Sosyal Denge Tazminatı Nedir? Kimler Alabilir?

En bilinen tanımı ile sosyal denge tazminatı, memurlar arasındaki gelir farklarını önlemek amacı ile alt grupta maaş alan memurlara geçen sene için bir ödeme ve son altı ayda ödenen paradır. Detaylar...

66040
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adalet personelleri için bir havuz gelirine sahip olmalarından dolayı direkt olarak sosyal denge tazminatları maaşlarına yansıtılmaz. Yansıtılabilmesi için bir adliye çalışanının aldığı para miktarı düşük olması gerekmektedir. Bu hal yaşanırsa sosyal denge tazminatı ödenir.

Sosyal Denge Tazminatı Kimlere Verilebilir?

Sosyal Denge Tazminatı Kimlere Verilebilir?
Denge Tazminatı Kimlere Verilebilir?

Bu tazminatını alabilecek kişiler belediyeler, kamu- kurum ve kuruluşlar ve il özel idarelerinin pozisyonlarında istihdam edilmiş olan ve 4688 sayılı kanunun gerektirdiği gibi kamu görevlisi sıfatı altında çalışanların tümünün sözleşme ve hükümlerinden yararlandırılması gerekmektedir.

Bu ifadeye nazaran kurumlar kamu- kurum ve kuruluşları tarafından verilecek olan tazminat için kamu çalışanları arasında herhangi bir sendika üyesi olmaları ya da olmamaları kıstas olarak alınmayacak ve bu kapsama giren tüm kamu çalışanları bu tazminattan yararlanabilecekledir.

Sosyal Denge Tazminatı Ne Kadardır?

Sosyal Denge Tazminatı Ne Kadardır?
Denge Tazminatı Ne Kadardır?

Belediyeler ve buna bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışmakta olan kamu görevlilerine, 4688 sayılı Kanun’un 32.maddesinde yer alan hükümler itibari ile ödenecek tazminat, aylık tavan ücreti en yüksek olan devlet memurunun aylığının tamamıdır. Yani 912.56 TL’dir. Bu rakamlar 2018 yılı itibari ile oluşturulmuştur.

  • Bu tazminat, annelere çocuk parası gibi verilen ücretler tarzında değildir, vergilerden muaf tutulamaz. Şöyle ki %15 oranında bir gelir vergisi kesintisi ve 0.00759 oranında bir damga vergisi kesintisi uygulanır.
  • Tüm bu kesintilerden sonra tazminat minimum 768,74 TL olarak ödenir.

Sosyal Denge Tazminatını Kimler Alamaz?

Sosyal Denge Tazminatını Kimler Alamaz?
Denge Tazminatını Kimler Alamaz?

Denge Tazminatı alma hakkı taşımayan mahalli idareler, bu sözleşmeyi imzalayamazlar ve bu gibi yerlerde çalışan personeller de bu tazminattan yararlanamazlar. Buna istinaden sosyal denge tazminatı sözleşmesi yapılacak olan mahalli idarelerin;

  • Vadesi geçmiş olan vergi, sosyal güvenlik primleri ve Hazine Müsteşarlığı’na olan borcunun toplamının gerçekleşmiş olan en son yılda ki bütçe gelirlerinin yüzde onunu aşmamış olması
  • Ödeme süreleri geçmiş olduğu halde, birçok ödenmemiş aylık ve ücret borçlarının olması
  • En son yılda ki toplam çalışan giderlerinin, gerçekleşmiş olan en son yıl bütçe gelirlerinin %30’unu, il özel idaresi için ise %25’ini aşmamış olması gerekmektedir.
  • Bu yüzden yukarı da bulunan şartların herhangi birine aykırı bir durumu olan idareler bu sözleşmeyi yapamaz. Dolayısıyla sözleşme yapamamış olan kurumlarda çalışanlara sosyal denge tazminatı ödenmez.

Birçok mahalli idare yapmış oldukları sözleşmelerde sosyal denge alamayacak olan çalışanlarını ekstra olarak belirlemiştir. Bu duruma göre;

  • Ücretsiz izin alan personeller izin süresi boyunca, sözleşme şartlarından yararlanamazlar.
  • Görevden uzaklaştırılmış olan, tutuklu ya da hükümlü olan personeller kararlarının kesinleşip kesinleşemediğine bakılmadan, görevden uzak kaldıkları süre boyunca tazminat alamazlar.

Başka Kurumda Geçici Görevli Personele Sosyal Denge Tazminatı Ödenir Mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Denge Tazminatı Nedir? Kimler Alabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!