1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Sosyal Güvenlik Bakanlığı Torba Yasa da Neler Görüşülecek ?
Sosyal Güvenlik Bakanlığı Torba Yasa da Neler Görüşülecek ?

Sosyal Güvenlik Bakanlığı Torba Yasa da Neler Görüşülecek ?

Genel Sağlık Sigortası borcu, Taşeron işçiler, Emeklilik İçin yaş bekleyenler, Bağkur Borcu olanlar...

A+A-

Türkiye 2014 Yerel seçimlerini atlattı sayılır. Artık Gözler meclisin açılacağı güne çevrildi. Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu torba yasa tasarısı şuan en öncelikli beklentiler arasında. Emeklilik için Yaşı bekleyenlerden tutunda Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara, Kamu personellerinin alacağı yeni haklardan tutunda, Taşeron işçilere verilecek haklara ve beklide kadroya, Bağkur Prim borcu olanlara kadar milyonlarca kişi Nisan ayında açılacak meclisi gündemine aldı.

 

Emeklilik İçin yaş bekleyenler ( 5 milyon gibi küçümsenmeyecek bir oran ) düşük bir prim ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Prim sayısı ve gün sayısını tamamlayan kişi işsiz kaldığında 43 TL gibi bir rakam ile sağlık hizmetleri kapsamına girebilecek.

 

Genel Sağlık Sigortası na borcu olan birçok kişiye af geleceği bildiriliyor. Borcunu ödeyemeyen kişilerin faiz borcu sıfırlanacak. Anapara ödemesinde ise taksitlendirme kolaylığı sağlanacak.

 

Kamu Personeli ile alakalıda bazı düzenlemeler söz konusu. Bunların içerisinde Bazı disiplin suçlarının silineceği ve özelleştirme nedeni ile kamu personeli olan kişilerin görev ve kariyerlerine uygun kadrolara atanacakları biliniyor.

 

Aylardır beklenen taşeron Şirketlerde çalışan personellere ise bazı güvenceler söz konusu olacak. Taşeron İşçilerin Senelik izinleri ile ödeme yapılmayan veya ödenemeyen ücretleri de güvence altına alınmış olacak. Bağkur Borcu olanlardın da Bağkur borcunu taksit ile ödemesi gündeme geliyor. Bağkur Kaydı olan ve yaklaşık 24 ayın üzerinde Bağkur borcu olanlar bu kapsamda değerlendirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.