Sosyal Güvenlik Kurumu 400 Memur Alımına Kimler Başvurabilir

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK 400 Kamu personeli “Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı” alımı yapıyor. Başvurular öncesinde Memur alımı başvuru şartları ve sınav aşamalarına dair detaylara My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu 2019 yılı memur alımları kapsamında “Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı Giriş Sınavı Hakkında Duyurusu” yayımlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’ye 400 yeni kamu personeli alımı başvuruları Haziran ayında başlayacak. SGK 400 kamu personeli alımı başvuru şartlarını ve detaylarını araştıran adaylar için gerekli tüm bilgileri My Memur olarak hazırladık.

SGK 400 MEMUR ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin birinci fıkrasını (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak gerekmektedir.

Türk Vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmamak,

Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak,

Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

Giriş sınavının yapıldığı Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak,

Askerlik durumu itibariyle; Askerlikle ilgisi bulunmamak, Askerlik çağına gelmemiş bulunmak, Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak gerekiyor.

SGK 400 MEMUR ALIMI KPSS ŞARTI

ÖSYM tarafından 2017 ve 2018 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavında KPSS P13, KPSS P23, KPSS P40, KPSS P42 ve KPSS P47 puan türünden 75 ve üzeri puan almış olmak gerekmektedir.

Giriş sınavına katılma şartlarını taşıyan ve usulüne uygun olarak başvuru yapanlardan; KPSS puanı en yüksek alan adaydan başlamak üzere 1600 aday sözlü sınava çağırılacaktır.

SGK 400 MEMUR ALIMI SÖZLÜ SINAV ve Başvuru TARİHLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu “SGK” 400 Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı alımı kapsamında giriş sınavı sözlü olarak 8 Temmuz 2019 ile 26 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ankara’da yapılacaktır.

SGK 400 memur alımı başvurular e-Devlet internet adresi üzerinden yapılacak. SGK 400 memur alımı başvuruları 10 Haziran ile 17 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılabilecek. Başvurular için Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı Sınavı Başvuru Formu doldurularak bu tarihler arasında yapılabilecek.

SGK 400 MEMUR ALIMI SINAV KONULARI

Kamu maliyesi alanı sınav konuları: Maliye teorisi (kamu gelir ve giderleri, kamu borçları ve bütçesi), Maliye politikası, Vergi hukuku ve Türk vergi sistemi.

İktisat alanı sınav konuları: İktisat teorisi (Mikro iktisat, Makro iktisat ve iktisadi analiz), İktisat politikası, Para teorisi ve politikası, Uluslararası iktisat, Türkiye ekonomisi ve güncel ekonomik sorunlar.

Hukuk alanı sınav konuları: Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk (aile hukuku ve miras hukuku hariç), Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku (ticari işletme hukuku, şirketler hukuku ve kıymetli evrak hukuku), İdare Hukuku ve İdari Yargılama Usul Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku.

Muhasebe alanı sınav konuları: Genel muhasebe, Mali tablolar analizi.

Matematik, istatistik aktüerya bölümleri mezunlarından alınacak denetmen, yardımcısı adayları için mezun olunan bölüme ilişkin alan bilgisi.

SGK 400 MEMUR ALIMI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi, Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, Genel yetenek ve genel kültürü, Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı yönlerinden değerlendirilecek.

Adaylar, Sınav Komisyonu tarafından (Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi) için 50, diğerleri İçin 10’ar puan üzerinden değerlendirilecek. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için sınav komisyonu üyelerince verilen puanların aritmetik ortalamasının en az 70 olması şarttır.

Asil ve yedek listelerde sıralama yapılırken, KPSS puan türünden alman puan ile sözlü sınav notunun aritmetik ortalamasının alınması suretiyle hesaplanacak.

Sınav sonuçlarına göre başarı sıralaması yapılarak puanı en yüksek adaydan başlamak suretiyle ilan edilen kadro sayısı kadar asıl, bu sayıyı geçmemek ve sınavda başarılı olmak şartıyla yedek aday belirlenerek sınav sonucunun ilin edildiği tarihi takip eden 3 ay içerisinde sınavı asıl kazananlardan çeşitli nedenlerle göreve başlayamayanların yerine yedek listede yer alan adayların atamaları yapılacak.

SGK 400 Memur Alımı Başvuru İlanı İçin tıklayınız:

pdf.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Güvenlik Kurumu 400 Memur Alımına Kimler Başvurabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!